Doğalgaz

Yetik’ten doğal gazın verimli kullanılması için uyarılar

AA

İzmir Doğalgaz’ın Genel Müdürü Ahmet Yetik, doğal gazın daha verimli ve güvenli kullanımı adına yapılması gerekenlerle ilgili kullanıcıları bilgilendirmek adına bir dizi açıklamalarda bulundu.

Yaptığı açıklamada doğal gazın toplumda var olan kanının aksine zehirsiz bir gaz olduğunu belirten Yetik, “Doğal gaz zehirsiz, kokusuz ve renksiz bir gazdır ancak oluşabilecek gaz kaçaklarına karşı daha kolay hissedilebilmesi için çürük sarımsak kokusunu andıran bir koku maddesiyle kokulandırılmıştır” dedi.

Doğal gaz kullanıcılara güvenli kullanım konusunda bir takım önerilerde bulunan Genel Müdür Yetik, “Evinizde çürük sarımsak kokusuna benzer bir koku hissettiğinizde mutlaka Doğal gaz Acil Müdahale 187 hattını arayarak görevlinin vereceği talimatları eksiksiz olarak uygulayın. Cihazlar üretici firmaların talimatlarına uygun monte ettirilmeli. Cihazların periyodik bakımları yetkili servislere yaptırılmalı. Konuttaki tesisat yapım aşamasında ve sonrasında İzmir Doğalgaz teknik şartname ve uygulamalarına göre açılmış menfezler kesinlikle kapatılmamalı. Evde bacalı kombi kullanıyorsa, karbon monoksit detektörünün çalışır durumda olduğundan emin olunmalı. Kombi bacalı sisteme bağlı ise her yıl kış gelmeden önce mutlaka bacanın kontrolü yaptırılmalı. Binada bulunan deprem sensörü kontrol edilmeli çalışmıyorsa yetkili servise bildirilmeli” şeklinde konuştu.

VERİMLİ KULLANIM İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Yetik, doğal gazın verimli kullanımı konusunda da kullanıcıların işine yarayacak önemli uyarılar yapan Yetik, “Öncelikle doğal gaz yakma cihazı belirlenirken evin ısı ihtiyacına uygun cihaz seçilmeli. Konutun ısı yalıtımının iyi olması tüketilen yakıt miktarını azaltacaktır. Mevcut izolesiz kapı ve pencerelerin kenarlarındaki boşluklar pencere süngeri ile kapatılmalıdır. Binanın çatı izolasyonu yok veya yetersiz ise uygun bir şekilde yaptırılmalı.  Radyatörlerin üstleri ve önleri mobilya ve benzeri eşyalarla kapatılmamalı. Radyatörler ve duvar arasına izolasyon levhası konulmalı. Konut ısıtma sistemlerinde modülasyonlu çalışan kombi ve termostatik vanalı radyatörler kullanmak, yakıtta büyük ölçüde tasarruf sağlar. Oda sıcaklığının üzerine yükseltilen her bir derece sıcaklık, yakıt tüketiminde yüzde 6 artışa neden olur. Kombinin, gündüz ve gece çalışma aralığı ayarlanarak, ihtiyaca göre uygun sıcaklıkta sürekli açık tutulması önemli yakıt tasarrufu sağlar” ifadelerini kullandı.

Yetik son olarak doğal gazın en ekonomik ve güvenli enerji alternatifi olduğuna vurgu yaparken bu enerji kaynağının bilinçli kullanılması için uyarıların dikkate alınması gerektiğine dikkat çekti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir