Doğalgaz

UGETAM test ve kalibrasyon merkezlerinin kapasitesini arttırıyor

AA

UGETAM Gaz Sayaçları Muayene ve Kalibrasyon Laboratuvarı, kurulduğu 2005 yılından bu yana 2,7 milyona yakın sayacın muayene ve kalibrasyon işlemini gerçekleştirdi.

TÜRKAK tarafından akreditasyon alıp doğalgaz dağıtım sektörüne 13 yıldır hizmet veren UGETAM Gaz Sayaçları Muayene ve Kalibrasyon Laboratuvarı, kurulduğu 2007 yılından bu yana 2,7 milyona yakın sayacın muayene ve kalibrasyon işlemini gerçekleştirdi.

4 bağımsız sayaç ünitesi bulunuyor

Türkiye’nin en kapsamlı laboratuvarından biri olan UGETAM Gaz Sayaçları Muayene ve Kalibrasyon Laboratuvarı, doğalgaz dağıtımında kullanılan evsel, ticari ve endüstriyel tip tüm marka ve model diyaframlı, rotari, türbin ve ultrasonik sayaçların kalibrasyonlarını sağlıyor. Ölçüm hata sınırlarının, istenen sınırların dışına çıkması durumunda sayaçların tamir ve bakım işlemlerini uygun şekilde yerine getiren UGETAM, hizmet vermeye başladığı günden bu yana 2,7 milyona yakın sayacın muayene ve kalibrasyon işlemini gerçekleştirdi. Sayacın var olan tüm sinyal noktaları üzerinden ölçüm hata değerleri alınıp, tüm kalibrasyon süreci bilgisayar kontrolünde ve operatörden bağımsız olarak gerçekleşiyor. 380 bin sayacın muayene, kalibrasyon, ayar, tamir ve bakım işlemini gerçekleştiren ve 4 bağımsız üniteden oluşan UGETAM’ın, 2 adet 12 sayaç kapasiteli G2,5, G4, G6 1 adet G10-G40, 1 adet G25-G1600 sayaç ünitesi bulunuyor.

3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu çerçevesinde gaz sayaçlarının 10 yılda bir periyodik olarak muayene edilmesi gerekiyor. Bu kapsamda artan ihtiyaca yönelik olarak gerek laboratuvar alanı gerekse cihaz parkı olmak üzere ilave çalışmalar yürüten UGETAM, bu çerçevede ilave 1120 m2 çalışma alanı inşa ederken, 2 adet test ünitesi yatırımı sürecine girdi. Bu yatırımların faaliyete geçmesi ile birlikte 2018 yılı sonunda gaz sayaçları laboratuvar kapasitesi 2 katına çıkarılarak, yıllık kapasitenin 750 bin adete ulaşması hedefleniyor.

UGETAM Gaz Sayaçları, muayene ve kalibrasyon hizmetinde TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü(UME) tarafından geçen yıl gerçekleştirilen Laboratuvarlararası Karşılaştırma Programında UME ölçümlerine en yakın ölçüm kabiliyetine sahip laboratuvar oldu.

Türkiye’nin en kapsamlı laboratuvarı

2003 yılında doğalgaz malzemelerinin testleriyle başlayan Test Laboratuvar faaliyetleri 2006 yılında Türk Akreditasyon Kurumu (TURKAK) tarafından akredite edilerek, verilen hizmetler akreditasyon kapsamında sürdürüldü. TURKAK, Avrupa Akreditasyon Birliği (EA), Uluslar Arası Laboratuvar Akreditasyon Birliği (ILAC) ve Uluslararası Akreditasyon Forumu (IAF) ile yapmış olduğu karşılıklı tanıma anlaşmaları neticesinde, kuruluşlar tarafından akredite olarak verilen rapor ve belgelerin aynı zamanda uluslararası geçerliliğe sahip olması sağlandı. UGETAM test laboratuvarları, özellikle su, doğal gaz, bilişim alt yapı sektöründe kullanılan malzeme ve ekipmanlara yönelik akredite, tarafsız ve bağımsız bir kuruluş olarak hizmet vermeye devam ediyor.

AB-0094-T numarasıyla TÜRKAK tarafından TS EN ISO/ IEC 17025 standardına göre akredite edilen laboratuvarlarda 59 adet deney kapsamında hizmet veriliyor. Akredite 59 adet deney kapsamında test hizmeti sunulan başlıca malzeme ve ekipmanlar; PE boru ve ekleme parçaları, PVC borular ve ekleme parçaları, Koruge borular ve ekleme parçaları, PP borular ve ekleme parçaları, Fiber optik kablo muhafaza boruları, gaz regülatörleri, çelik malzemeler, kaynaklı PE ve Çelik malzemeler.

UGETAM, hizmetlerini yurtdışına da taşıdı

UGETAM, İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’de gaz dağıtım şirketleri, organize sanayi bölgeleri, gaz üretici ve tüketici kurum ile kuruluşlara gaz sayaçları muayene ve kalibrasyon hizmetleri veriyor. UGETAM ayrıca Yunanistan’ın 3 büyük gaz dağıtım kuruluşuna ve çevre ülkelere de bu hizmeti veriyor.

Yılda 15 bin test ile en kapasiteli plastik laboratuvarı

Sektörün büyümesi ve ihtiyaçların artmasıyla yeni laboratuvar binası oluşturularak, 2017 yılında ciddi bir kapasite artışı yapıldı. Hizmet verilen mevcut laboratuvar alanı 200 m2’den 520 m2’ye çıkarıldı. Yapılan cihaz yatırımlarıyla birlikte test kapasitesi yaklaşık olarak 2 katına çıkarıldı.

Yılda gerçekleştirilen 15 bin test ile alanında en büyük test laboratuvarı olduğunu ispatlayan UGETAM, özellikle PE, PVC, Koruge, CTP boruların testlerinin gerçekleştirildiği laboratuvarları ile Türkiye’de en kapsamlı plastik test laboratuvarı oldu.

UGETAM Test Laboratuvarı, Büyükşehir Belediyeleri, Su ve Kanalizasyon İdareleri, Gaz Dağıtım Kuruluşları, Fiberoptik Altyapı Kuruluşları, TSE, DSİ, İlbank, İl Özel İdareleri, Belediyeler, üretici firmalar ve özel sektöre, tarafsız, bağımsız, güvenilir ve akredite olarak hizmet veriyor.

Türkiye’nin ilk ve tek akredite korektör laboratuvarı

UGETAM, sayaç kalibrasyonları dışında, doğalgaz sektörünün ihtiyaç duyduğu özel alanlarda test ve kalibrasyon hizmetleri de sunuyor. Bu kapsamda Elektronik Hacim Düzeltici Cihazlar Laboratuvarı Türkiye’nin ilk ve tek akredite laboratuvarıdır.

UGETAM, iş güvenliğinin ön planda olduğu gaz dağıtım sektöründe kritik süreçlerde sıklıkla kullanılan gaz dedektörleri için en kapsamlı Gaz Detektör Cihazları Kalibrasyon Laboratuvarına sahip. Bu laboratuvarda gaz dağıtım sektöründe kullanılan tüm marka model gaz dedektörlerinin kalibrasyonları yapılarak, gerektiğinde ayar, tamir bakım ve yedek parça değişimleri yapılıyor. Yine aynı şekilde gaz dağıtım sektörünün yatırım ve işletme sürecinde kullanılan elektrofüzyon kaynak makinelerinin kalibrasyonları en hassas şekilde UGETAM Laboratuvarlarında gerçekleştiriliyor.

Gaz dağıtım sektöründe en çok kullanılan ekipmanlardan biri olan regülatörler, gerek güvenlik gerek ölçüm doğruluğu açısından özel bir öneme sahip. Dolayısıyla bu ekipmanların standartlara göre istenilen performansı sağlamaları kontrol ettirilmeli. Bu ihtiyaca yönelik UGETAM Regülatör Laboratuvarında, 300 Sm3/h kapasite dahilinde regülatörlerin tüm performans ve mekanik testleri, ulusal ve uluslararası standartlara göre, TÜRKAK tarafından akredite, gaz sektörürüne hizmet olarak sunuluyor.

 Yorumlar

  1. Avatar Canel dedi ki:

    Test ve Kalibrasyon Merkezlerinin sayısı günden güne artıyor. Hatta bu konuda yapılan bir etkinlikten bahsetmek istiyorum. KalibraTech 2019 / Ölçü, Test, Sensör, Kalibrasyon Teknolojileri Zirvesi ve Sergisi / 04 – 06 Nisan 2019 Tepekule Kongre ve Sergi Merkezinde.
    Detaylar için, http://www.kalibra.tech

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir