Doğalgaz

‘Bölgede doğalgaz ticaret merkezi olma hedefimize doğru adım adım ilerliyoruz’

AA

Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi’nin genişletilmesi için uluslararası finans kuruluşlarıyla toplamda 1,2 milyar dolarlık kredi anlaşması imzalandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Projesi Finansman Anlaşması İmza Töreni’nde konuştu.

Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Projesi Finansman Anlaşması İmza Töreni’nde konuşan Berat Albayrak, “Türkiye artık kişilerden bağımsız kesintisiz bir istikrara girdi. Artık seçimler nedeniyle ötelenen iptal edilen hiçbir yatırım yok. Çünkü bugüne değil geleceğe yatırım yapacağımız çok önemli bir dönemle karşı karşıyayız. Nitekim Bakanlığımız döneminde Fatih’le kendi sondaj gemimiz ve kendi insan kaynağımızla yeni bir faaliyet dönemini başlattık. Bor rezervlerimizi bire 400 bin deer katacak yeni bor stratejimizle ilgili imzalar attık. Borda ileri teknoloji ve katma değerli ürün dönemini başlattık. Geçtiğimiz haftalarda ise 1200 MW’lık Türkiye’nin ilk dünyanın da en büyük offshore rüzgar sahalarının ilahesiyle ilgili süreci başlattık. İnşallah Ekim ayında bunun ihalesini gerçekleştireceğiz. Yenilenebilir kaynaklar noktasında Türkiye, enerji sektöründe öncü ülkelerden bir tanesi olma noktasında çok güçlü adımlarla ilerliyor. Burada yerli istihdam ve yerli üretim şartıyla birlikte başlattığımız bu teknolojinin yerlileştirilmesiyle birlikte çok daha hızlı yeni bir döneme girdik. Türkiye’ye artık küçük çaplı projeler artık yeterli değil. Bir öncekinden daha fazlasını yapmak ve onun da bir adım ötesine geçmek Türkiye için en önemli noktalardan bir tanesi” dedi.

İmza töreniyle ilgili konuşan Albayrak şu açıklamayı yaptı: “Bugün önemli bir proje için bir aradayız. Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi’nin yeni fazları ile ilgili çalışmayı bir noktaya getirmiş ve bunun finansmanıyla ilgili hem Dünya Bankası hem Asya Altyapı ve Yatırım Kalkınma Bankası ile birlikte toplam 1,2 milyar dolarlık bir finansman anlaşmasının imzası için bir aradayız. Hem geri ödeme koşulları, uygun maliyeti ve düşük faiziyle Türkiye için önemli bir finansman kaynağı olacak bir imza töreni. 2017 yılının Ocak ayı itibariyle Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisinin ilk fazını devreye almıştık, çok hızlı, başarılı ve güvenli bir şekilde. İnşallah 2019’da ikinci fazını, 2023’ten önce de üçüncü fazını devreye alarak Türkiye’ye o gün verdiğimiz söz olan bu tesisin kapasitesini 5,4 milyar metreküpe çıkarma hedefimizi kademe kademe hayata geçireceğiz. Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi, TürkAkım ile bunların yanında hayata geçirilen yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitesi projelerimiz, doğalgaz depolama yatırımlarımız ve LNG terminallerimizle artık bölgede doğalgaz ticaret merkezi olma hedefimize doğru adım adım ilerliyoruz” diye konuştu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 8:42 29 Haziran 2018