Doğalgaz

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki ikinci sondajı Mersin’deki törenle başladı

AA

Sığ deniz arama projesi kapsamında Mersin’in yaklaşık 19 deniz mili güneyinde planlanan Kuzey Erdemli-1 kuyusunda sondaj çalışmaları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katıldığı törenle başladı. Yaklaşık 2 ay sürmesi planlanan kuyu 2100 metre derinliğinde olacak. Sondaj çalışmasının yapılacağı bölgedeki su derinliği ise 101 metre.

Mersin Erdemli açıklarındaki sondajı yapacak platformda düzenlenen törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hidrokarbon arama ve sondajcılığında son dönemlerde çok önemli projeleri hayata geçirdiklerini gerek bu alandaki bilgi ve birikimin millileştirilmesi, gerek yerli insan kaynağımızla bu işlerin yapılması, gerekse de yerli ekipman oranının artırılması noktasında hatırı sayılır bir merhale kat ettiklerini söyledi.

Attığımız adımlar bölgedeki enerji piyasasını temelden değiştirecek etkiye sahip

Bakan Dönmez sözlerine şöyle devam etti: “Geçen ay büyük bir gururla Fatih’le ilk derin deniz sondajımıza başladık. Bugün de Mersin’de sığ deniz sondajına başlamanın heyecanı içerisindeyiz. Ülkemiz için son derece önemli olan bugüne hoş geldiniz diyorum. Daha önce arz güvenliği, yerlileştirme ve öngörülebilir piyasa felsefesiyle oluşturduğumuz Milli Enerji ve Maden Politikamızı kamuoyu ile paylaştık. Hedefimiz belli: Enerjide bağımsız güçlü bir Türkiye. Bütün plan ve stratejilerimizin temelini Türkiye’nin enerjide kendi öz yeterliliğini sağlaması üzerine kurduk. Büyük ve Güçlü Türkiye idealini gerçeğe dönüştürmek için yerli ve milli kaynaklara dayalı dengeli bir enerji portföyünü oluşturmak için her alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu stratejimiz doğrultusunda projelerimizi hayata geçirdik, geçiriyoruz. Attığımız adımlar sadece ülkemizi değil bölgemizdeki enerji piyasasını da temelden değiştirebilecek etkiye sahip. Sadece birkaç ay içerisinde birçok projeyi ya başlattık ya da tamamlayarak insanımızın hizmetine sunduk. Uluslararası öneme sahip birçok proje gerçekleştirerek, ülkemizin bölgemizdeki lider konumuna katkı sağladık. Son dönemde STAR Rafinerisi, TANAP ve TürkAkım, yerli kömür atağımız ve doğal gaz fiyatlarının serbest piyasada belirlenmesine katkı sağlayan Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası ile enerjide önemli girişimleri hayata geçirdik” dedi.

Türkiye Doğu Akdeniz’de barış ve istikrarın savunucusu olacak

Gerçekleştirilen projelerin sadece Türkiye değil bölge için de önemli katkılar sunduğuna inandıklarını söyleyen Dönmez, “Bölgemizde barış, huzur ve istikrarın sağlanması temel amacımız. Türkiye, tarihi misyonuna uygun hareket ederek Doğu Akdeniz’de de barış ve istikrarın savunucusu olacak. Daha önce de birçok defa söylediğimiz gibi bizim kimsenin kaynaklarında gözümüz yok. Derdimiz hukuki haklarımızı kullanarak kendi kaynaklarımızı ekonomimize kazandırmak. Böylece bölgemize de katkı yapmak. Biz kendi enerji stratejimiz doğrultusunda hareket ediyoruz. Oruç Reis ve Barbaros Hayreddin Paşa gemilerimizle sismik arama faaliyetlerimizi; Fatih ve envanterimize kattığımız, Aralık ayında ülkemize gelip Karadeniz’de sondaj faaliyetlerine başlayacak olan ikinci gemimizle derin ve ultra derin deniz sondaj çalışmalarımızı ve son olarak da bugün de sığ deniz sondaj hamlemizi yapıyoruz” diye konuştu.

İkinci sığ deniz sondaj kuyusu Adana’da kazılacak

Sığ denizdeki sondaj çalışmalarının, projenin ihtiyaçlarına uygun olarak 101 metre ve 90 metre su derinliklerinde çalışabilecek sondaj platformuyla gerçekleştireceğine dikkati çeken Bakan Dönmez, “Doğu Akdeniz’de sahip olduğumuz ruhsat alanları içerisinde ilk olarak iki adet sığ deniz arama kuyusu kazacağız. Tamamı Türk mühendisler tarafından tasarlanmış ve planlanmış bu kuyularımızdan sonra da, sonuç ne olursa olsun, sondaja devam edeceğiz. Kazdığımız kuyularda petrol ya da doğal gaz bulana değin asla durmayacağız. Fatih, Barbaros, Oruç Reis, bu platformumuz ve yakında filomuza katılacak olan yeni sondaj gemimiz denizlerdeki mevcudiyetimizin belgeleridir. Bayrağımız buradaki varlığımızın ebedi tescilidir” sesi.

İlk sondajın derinliği 2100 metre olacak

Bakan Dönmez, sığ deniz arama projemiz kapsamında ilk kuyu Mersin’in yaklaşık 19 deniz mili güneyinde olan Kuzey Erdemli-1 lokasyonunda kurulacağını belirterek, “101 metre su derinliğine sahip bu lokasyonda 2100 metre derinliğindeki ilk kuyumuzu açacağız. Sondajımız yaklaşık 2 ay sürecek. Sonrasında, sondaj faaliyetini yapan platform Adana/Karataş’a taşıyacağız. Orada da yaklaşık 4100 metre derinliğindeki Kuzupınarı-1 kuyusu açacağız. İkinci kuyumuzdaki çalışma süremizi de yaklaşık 4 ay olarak belirledik. Bu iki kuyuyu tamamladıktan sonra da çalışmalarımız tüm hızıyla devam edeceğiz. Keşfedilmemiş, aranmamış ne sığ ne de derin deniz bırakacağız. Hidrokarbon aramacılığının sabır gerektiren faaliyetler gerektirdiğinin farkındayız. Bu nedenle yerli mühendislerimizin gayretiyle çalışmalarımız devam edecek. Dünyada sondaj faaliyetleri ile öne çıkan ülkeler dahi ilk aramalarında hedeflerine ulaşamadılar. Bu nedenle bizim de sabırlı ve bir o kadar da kararlı olmamız gerekiyor. Her zaman söylediğimiz gibi “varsa mutlaka bulacağız. Gayret bizden takdir Allah’tan” diye konuştu.

Fatih gemimizin faaliyetleriyle oyunu değiştireceğiz

Hedefimiz tüm enerji kaynaklarımızı insanımızın kullanımına sunarak, enerjide 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimize eksiksiz ulaşmak diyen Dönmez, “Türkiye olarak bölgesel ve uluslararası enerji piyasasında önemli bir yere sahibiz. Büyüyen ekonomimiz ve buna bağlı olarak yükselen enerji talebimiz, jeostratejik önemimiz ve siyasi istikrarımızla; ülkemiz küresel enerji piyasasının vazgeçilmezi durumunda. Ancak, artık enerji piyasasındaki oyunculardan birisi olmakla yetinmiyoruz. Artık oyunu değiştirmek ve enerjide dışa bağımlılığımızı sonlandırarak oyunu değiştirmek niyetindeyiz. İşte bugün başlattığımız sığ deniz çalışmamız ve 30 Ekim’de sondaja başlayan Fatih gemimizin faaliyetleriyle oyunu değiştireceğiz. Bu vesileyle sözlerime son verirken arama faaliyetimizin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, projenin başından bugüne kadar desteklerini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçen yöneticilerimize, mühendislerimize ve tüm teknik ekibimize teşekkür ediyorum” dedi.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 15:52 26 Kasım 2018