Doğalgaz

TürkAkım’da sona yaklaşıldı

AA

Karadeniz’den geçerek Rusya’dan Türkiye ve Avrupa’ya doğal gaz taşıyacak iki paralel boru hattından oluşan TürkAkım Boru Hattı’nda sona yaklaşıldı. Rusya’nın Anapa kentinde bulunan kara kısmı inşaatları tamamlandı. Anapa’da bulunan iki tesis 2019 sonunda başlayacak olan doğal gaz akışı için hazır.

TürkAkım Boru Hattı Projesi’nde Türkiye’deki kara kesiminde inşaat çalışmaları sürerken, deniz boru hattının yapım sürecinde yüzde 95 eşiği aşıldı. Deniz hattının da önümüzdeki haftalarda tamamlanması bekleniyor. Rusya’daki kara kesimini oluşturan tesisler ise artık tamamlanmış bulunuyor.

Doğal gazı 930 km boyunca taşıyacak basınç kompresör istasyonunda sağlanacak

Rusya kıyısında TürkAkım için inşa edilen tesislerden ilki Russkaya Kompresör İstasyonu, Gazprom’un Rusya’yı baştan başa kat eden 172 bin kilometre doğal gaz boru hattı ve 254 kompresör istasyonundan oluşan dev şebekesinin bir parçası.

Tamamlanan ve halen stand-by konumunda faaliyete geçmeyi bekleyen tesisi gezen Türk basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Tesis Müdürü Anatoly Koltakov, kompresör istasyonunun başlıca işlevinin doğal gazın Karadeniz boyunca 930 kilometre gidebilmesini sağlayacak basıncı sağlamak olduğunu ifade etti. Koltakov, “Russkaya, yılda 31,5 milyar metreküp doğal gazı Türkiye’ye aktarmak için TürkAkım projesine özel olarak inşa edildi. Her biri 32 megawatt kapasitede 7 üniteden oluşan istasyon, doğal gazın bu kadar uzun bir yol kat edebilmesi için gerekli 285 bar basıncı sağlayacak. Türkiye’ye ne kadar doğal gaz aktarıldığını kaydedecek olan ölçüm istasyonu da burada yer alıyor” diye konuştu.

“TürkAkım’ın Rusya kıyısındaki inşaatı bitti”

Russkaya Kompresör İstasyonu’na 3,5 kilometre mesafede, 7,5 hektar büyüklüğündeki TürkAkım Kara Çıkışı Tesisi yer alıyor. Tesisin yöneticisi Anton Barişev, “Russkaya Kompresör İstasyonu’nun ardından TürkAkım Kara Çıkışı Tesisi’nin de tamamlanmasıyla TürkAkım’ın Rusya kıyısındaki inşaatı bitmiş bulunuyor. Kara Çıkışı Tesisi’nin işlevlerinden biri Russkaya’dan gelen doğal gazın içeriğini, hacmini, sıcaklığını ve basıncını izlemek. TürkAkım’ın denizaltı kesiminin yıllık denetimini ve bakımını sağlayacak robotlar da boru hattına buradaki özel düzenekten girecek” açıklamasında bulundu.

TürkAkım Kara Çıkışı Tesisi’nin yapımında 5 bin 600’den fazla çalışanın yanı sıra 1200 makine görev yaptı. İnşaatında 11 bin 345 ton beton ve 440 ton çeliğin kullanıldığı tesis için toplam 1600 ton ağırlığında 450 parça ekipman kuruldu. Elektrik aksamında 250 kilometre kablo döşenirken, 15 bin metrekarelik bir alan da çakılla kaplandı.

Doğal gazın Anapa’dan Kıyıköy’e ulaşması 52 saat sürecek

TürkAkım Kara Çıkışı Tesisi’nden sonra 2,5 kilometre daha ilerleyen borular kıyıya ulaşıp Karadeniz’deki uzun yolculuklarına başlıyor. Doğal gazın Anapa’dan Kıyıköy’e ulaşması 52 saat sürecek. Doğal gaz akışının izleneceği kumanda odası ise TürkAkım proje şirketinin Hollanda’nın Amsterdam kentindeki genel merkezinde yer alacak.

“Türkiye kıyısındaki inşaat hızla ilerliyor”

TürkAkım Projesi Sözcüsü Sander van Rootselaar, gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye kıyısındaki inşaatın da hızla ilerlediğini, doğal gazın Türkiye’den sonra izleyeceği güzergah için ise görüşmelerin devam ettiğini ifade etti. Van Rootselaar, “1986’dan beri Türkiye’nin batısına doğal gaz aktaran Batı Hattı, Ukrayna, Moldova, Romanya ve Bulgaristan’dan geçerek Türkiye’ye geliyor. Batı Hattı’nın yerine geçecek olan TürkAkım ise Türkiye’ye doğrudan giriş yapacak. Böylece hem Türkiye’nin enerji arz güvenliğini hem de jeopolitik konumunu pekiştirecek” dedi.

“Proje, takvime uygun şekilde ilerliyor”

Basın mensuplarına projenin geldiği aşamaya ilişkin bir sunum yapan Basın Sorumlusu Aslı Esen ise “TürkAkım, İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir ve Manisa gibi büyük sanayi kentlerimize doğal gaz tedarik edecek. Proje, takvime uygun şekilde ilerliyor. Doğal gaz akışı planlandığı gibi 2019 yılı sonunda başlayacak” dedi.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 13:44 8 Kasım 2018