Doğalgaz

TürkAkım Kıyıköy Alım Terminali gaz vermeye hazır

AA

Rusya doğal gazının Karadeniz üzerinden Türkiye’ye taşıyacak TürkAkım projesinin Kıyıköy’deki Türkiye Alım Terminali ticari operasyona hazır hale getirildi.

Rusya’dan Türkiye ve Avrupa’ya doğal gaz taşıyacak TürkAkım Projesi’nin karaya çıkış noktası olan Kıyıköy alim terminali bir grup basın mensubu tarafından ziyaret edildi.

Boru hatları Rusya kıyısındaki Anapa kenti yakınlarında başlayıp Kıyıköy beldesinde Türkiye kıyısına çıkıyor.

Boru hattından yılda 31,5 milyar metreküp gaz taşınacak. Türkiye, TürkAkım Projesi ile yılda 15,75 milyar metreküp doğal gaz alacak. Geriye kalan doğal gazı da Avrupa’ya ihraç edecek. 15 milyon hanenin de doğal gaz ihtiyacı karşılanacak.

TürkAkım sözcüsü Aslı Esen, bir grup gazeteciye Kıyıköy Alım Terminali’nde yürüttükleri projeye ilişkin bilgi verdi. Esen, “Türkiye alım terminali Kıyıköy, yüzde yüz tamamlanmış ve doldurulmuş durumda. Kıyıköy terminalima gaz 75 ila 283 bar basınçla geliyor. Projenin yapımında dünyanin en büyük gemisi olan Pioneering spirit kullanıldı.” dedi.

Kıyıköy’ün kalkınması için yatırımları olduklarını da söyleyen Esen, balıkçılık, arıcılık ve turizmcilik alanında yatırım yaptıklarını söyledi.

Proje kapsamında Rusya ve Türkiye ‘de toplam 6 bin kişi istihdam edildi. Türkiye ‘de ise 2 bin 400 kişi çalışıyor.

TürkAkım Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katılımıyla 8 Ocak 2020’de İstanbul’da yapılacak törenle açılacak.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 14:22 25 Aralık 2019