Doğalgaz

Tüpraş ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ için koştu

AA

Tüpraş, Koç Topluluğu Spor Kulübü tarafından toplumsal cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek için düzenlenen koşuya 46 çift ile katıldı.

Koç Topluluğu; 2013 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öncülüğünde geliştirilen “İş’te Eşitlik Bildirgesi”ni imzalamasının ardından 2015 yılında, BM Kadın Birimi tarafından yürütülmekte olan HeForShe hareketi’nin küresel düzeyde 10 etki liderinden biri seçildi. “Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum” projesi ile toplumsal cinsiyet çalışmalarına hız veren Koç Topluluğu, Tüpraş’ın da dahil olduğu 30 şirketi ile imzaladığı “Kadının Güçlenmesi Prensipleri”nin Türkiye’deki en güçlü destekçilerinden biri oldu.

KOŞUYA 792 KİŞİ KATILDI

Dereceler bireysel olarak değil, kadın ve erkekten oluşan takımların birbirlerine destek olup üç farklı parkurda, beraber başlayıp beraber bitirdikleri performansları üzerinden hesaplandı. 792 kişi koşuya katılırken, 3K’da 506, 6K’da 192 ve 9K’da 94 kişi mücadele etti.

Koç Topluluğu çalışanlarını ve ailelerini bir araya getiren bu anlamlı koşu 1,5 kilometrelik patika parkurda gerçekleşti. Bir başka yarış ta Birleşmiş Milletler Kadın Birimi tarafından başlatılan; erkekleri toplumsal cinsiyet ve kadın haklarını savunmak için kadınlara destek olmaya çağıran  ve Koç Topluluğu’nun 2015’te ana destekçisi olduğu HeForShe hareketine #birbirimizicinkosuyoruz sloganıyla dikkat çekip imza toplayarak “İmza Şampiyonu Ekip” olma yarışıydı. 4 bin 225 imzaya ulaşılan yarışta 3 bin 516 kilometre koşuldu.

TÜPRAŞLI ÇİFT 9K KOŞUSUNDA İKİNCİ OLDU

Manş Denizi’nden sonra Capri Adası’ndan başlayıp Napoli Baia’da son bulan rotayı, karşılaştığı tüm zorlukları ve önüne çıkan tüm engelleri aşarak, 10 saat 56 dakikalık derece ile yüz bin kulaç atarak geçen Nesrin Olgun adına düzenlenen 9K koşusuna Tüpraş’ı temsilen katılan Sibel Çoban ve Zafer Özer çifti 00:43:13 derece ile ikinci oldular.

TÜPRAŞ’TAN 46 ÇİFT İLE EŞİTLİĞE DESTEK

2008 yılında Pekin’de düzenlenen Paralimpik Yaz Oyunları’nda okçuluk dalında altın madalya kazanan ve 2017 yılında Mustafa V. Koç Spor Ödülü’ne layık görülen Gizem Girişmen adına düzenlenen 6K koşusunda ikincilik ve üçüncülükler Sinem Sayar ve Veli Uzun çifti 00:33:52, Lale Saydemir ve Ömer Çağlar çifti 00:34:04 dereceleri ile yine Tüpraşlılar’ın oldu. Tüpraş’ın 46 çiftle katıldığı eşitlik koşusunda Genel Müdür İbrahim Yelmenoğlu da Zeynep Düzgören ile parkuru tamamladı.

KADIN-ERKEK EŞİTSİZLİĞİ İNSAN HAKLARI MESELESİDİR

Kampanya, “Toplumsal cinsiyet eşitliği sadece kadınları değil tüm toplumu ilgilendirir. Kadın-erkek eşitliğinin sağlandığı bir toplumda, sosyal, siyasi ve ekonomik alanlarda, hem kadın hem de erkekler kazançlı çıkar” ana temasından yola çıkıyor. “Kadın-erkek eşitsizliği sadece kadınları değil; her yaştan kadını ve erkeği, kısacası hepimizi etkileyen bir insan hakları meselesidir” diyen BM, kampanyanın her yaştan erkeği toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanabilmesi için suskunluğu bozmak ve harekete geçmek üzere savunucu olmaya çağırdığını belirtiyor.

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir