Doğalgaz

Sondaj gemisi ‘Fatih’, Akdeniz’e uğurlandı

AA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kocaeli Dilovası’nda gerçekleşen Akdeniz’e Sondaj Gemisi Uğurlama Töreninde konuştu.

“Tarihimizden aldığımız mirasla üst düzeye çıkma noktasında sondaj gemimize Fatih ismini koymak istedik” diyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Fatih Sondaj Gemimizle  vira bismillah diyerek Türk petrol arama ve sondajcılığında bir çığır açacağız. Gittiğimiz yerlerden memleketimizin beklentileri noktasında bizleri sevindirecek haberler bekliyoruz” diye konuştu.

“Önemli mesafeler kat ettik”

Bugün yeni bir milada şahitlik ettiklerini belirten Bakan Albayrak “Kendi mühendisimiz ve yerli ekipmanlarımızla derin deniz sondajlarımıza başlıyoruz. Bu hayalimiz yıllarca yerli ekipman ve insan kaynağı yetersizliğinden dolayı eksik kaldı. Aradan geçen zaman noktasında hem yerli ekipman, hem de insan kaynağı noktasında önemli mesafeler kat ettik. Bu alandaki yerli dönüşümün emeklerini ve  karşılığını aldığımız bir gün olarak tarihe geçiyor. Bizi ilk günden beri bu alanda cesaretleriyle bu başarılı adımları atmamıza vesile olan Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Kuyularımızı kazmaya başlayacağız”

Sondaj operasyonlarının üretiminin de ağırlıklı olarak Türk mühendisleri tarafından yapılacağının bilgisini paylaşan Albayrak şöyle devam etti: “Artık biz de küresel anlamda bu sektörde daha etkin bir ülke konumuna ulaşacağız. Denizlerdeki varlığımız özellikle Akdeniz ve Karadeniz’de daha fazla hissedilir olacak. Fatih Gemimizle beraber kuyuları teker teker açmaya başlayacağız. Denizlerimizde petrol ve doğalgaz neredeyse bu dataların analizinden sonra oraya gönderip, kuyularımızı kazmaya başlayacağız. Gün gelecek, Karadeniz’de, Akdeniz’de, Ege’de ve Marmara Denizi’nde arayacağız.”

“Antalya’da tarihimizdeki ilk derin sondajı gerçekleştirecek 2600 metre derinlikteki gemi bu adımı atacak” diyen Bakan Albayrak, “Kazılacak kuyuya özel üretilen ekipmanların kurulumuyla beraber bu yaz içerisinde Antalya’da sondaj işlemini başlatıyoruz.” ifadesini kullandı.

Milli Enerji Politikası’nı açıklarken kara ve deniz sondajı konusunda  daha aktif olacaklarını açıkladıklarını anımsatan Albayrak, “Hakkari’de bu anlamda yeni bir süreci başlattık. Birden fazla kuyu ile bu süreci etkin bir şekilde yürüteceğiz. 2. gemimizi de en kıza sürede Fatih’in yanına ekleyerek, 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizin denizlerini karış karış arayacağız. 2. Gemimizi yıl içerisinde bakanlığımızın ve TPAO’nun portföyüne katacağız. Akdeniz’de kendi ekipmanı ve mühendisleriyle dünyada ses getiren bir şirket olacak TPAO.” dedi.

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir