Doğalgaz

Novak: ‘İkinci hattın kara kısmının protokollerini imzalama konusunda anlaştık’

AA

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da düzenlenen “Rus-Türk Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu 15. Dönem Toplantısı” sonrasında, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 

Türkiye ile ticaret hacminin bu yılın ilk 8 ayında, geçen seneye göre  yüzde 31,4 oranında arttığına işaret eden Novak, “Bugün ilişkilerimizin tüm yönlerini, ilişkilerimizin gelişim potansiyelini, hukuki temelin gelişimini, enerji, ulaştırma, tarım, sanayi, kültür ve turizm alanlarındaki gelişmeleri, bir başka deyişle ilişkilerimizi geliştirdiğimiz tüm alanları masaya yatırdık.” diye konuştu.

 

Novak, TürkAkım doğalgaz boru hattı projesinin de çok detaylı bir şekilde görüşüldüğünü belirterek şunları kaydetti:

 

“Türk ortaklarımıza, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunu onayladıkları için minnettarız. Şu anda sene sonuna kadar ikinci hattın kara kısmının protokollerini imzalama konusunda anlaştık. Türk meslektaşlarımız, bu çalışmaların aktif olarak ilerleyeceğine dair söz verdiler. İnşaat lisans verildikten sonra başlayacak. Şu anda geçici lisansa sahibiz. Neredeyse tüm izinler verildi, son lisans verildikten hemen sonra beton dökülmeye başlanacak. Her şey grafiğe uygun ilerliyor.”

 

AABir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir