Doğalgaz

MEDREG Genel Kurulu İstanbul’da başladı

AA

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, MEDREG Genel Kurulunda konuştu.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Türkiye, 80 milyonu aşan nüfusuyla ekonomisi en hızlı büyüyen OECD üyesidir. Türkiye, aynı zamanda Avrupa’nın en büyük 4. elektrik ve 3. en büyük doğal gaz piyasasına sahip. EPDK ise bugün Avrupa-Akdeniz Bölgesindeki en büyük enerji düzenleyicisi konumunda. Türkiye enerji piyasaları 2001’de EPDK’nın kuruluşuyla birlikte hızlı bir büyüme gerçekleştirdi. Elektrik ve gaz piyasaları 3 kat büyüdü” dedi.

Başkan Mustafa Yılmaz, “Gelişmiş bir elektrik piyasasına sahibiz. İkili kontratlar, gün öncesi, gün içi ve dengeleme güç piyasaları faal olup, gelişmeye devam etmekte 43 milyondan fazla aboneye kesintisiz ve güvenilir elektrik tedariki sağlanmaktadır. Bugün EPDK tarafından yapılan ihaleler sonucunda verilen gaz dağıtım lisansları sayesinde 83 ilimize doğal gaz ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz” ” ifadelerini kullandı.

Başkan Yılmaz, “Ayni zamanda Organize Toptan Doğal Gaz Piyasası da Eylül ayında faaliyete geçti. Rekabetçi ve bölgesel ticarete imkân vermesi için depolama ve iletim kapasitesi arttırıldı. EPDK enerji sektörümüz ve halkımız için oldukça kritik ve önemli olan bu başarılara ulaşılmasında merkezi bir rol oynadı. EPDK olarak kurucu ortağı olduğumuz MEDREG’in geçtiğimiz 12 yılda gerçekleştirdiği verimli iş birliği bize MEDREG’in Akdeniz bölgesindeki temel aktör olduğunu gösterdi. MEDREG’in çalışmaları bölgede istikrarlı enerji düzenlemelerinin yapılmasını sağlamıştır.  MEDREG’in faaliyetleri aynı zamanda güvenilir, rekabetçi ve istikrarlı enerji piyasalarının tesis edilmesini sağlayarak sosyoekonomik refaha da katkı sağlamıştır” şeklinde konuştu.

Başkan Yılmaz, “EPDK olarak kuruluşundan bu yana MEDREG’i destekliyoruz. Çalışma arkadaşlarımız, çalışma grupları ve araştırmalara katılarak destek vermiştir. Ayrıca EPDK olarak 3 kez MEDREG Başkan Yardımcılığı görevini de yürüttük” diye konuştu.

EPDK Başkanı Yılmaz son olarak şunları ifade etti:

“Şimdi gelecek 2 yıl boyunca MEDREG Başkanlığını üstlenerek katkılarımızı arttırarak sürdürmek istiyoruz. Yakinen tanıdığımız ve MEDREG’in aktif ve özverili bir üyesi olan çalışma arkadaşımız Gülefşan Demirbaş’in MEDREG Başkanı seçilmesi ile daha fazla katkı sağlayacaktır. EPDK olarak kendisine MEDREG Başkanlığı boyunca tüm desteğimizi sağlayacağımızı ifade etmek isterim.”

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 10:05 30 Kasım 2018