Doğalgaz

‘Katar’ın kapıları Türkiye’ye her zaman açık’

AA

Gas&Power’a özel açıklamalarda bulunan Eski Enerji Bakanı ve ABHA Foundation Başkanı Abdullah Bin Hamad Al-Attiyyah Türkiye’nin her zaman Katar’ın en önemli müttefiki olduğunu ifade etti.

Raşit Kırkağaç/İstanbul

Gas&Power’a özel açıklamalarda bulunan Katar Eski Başbakan Yardımcısı ve Eski Enerji Bakanı ve ABHA Foundation Başkanı Abdullah Bin Hamad Al-Attiyyah, Türkiye’nin her zaman Katar’ın en önemli müttefiki olduğunu ifade etti. Katar’ın kapılarının Türkiye’ye sonuna kadar açık olduğunu ifade eden Al-Attiyyah, sadece Katar ya da Türkiye’de değil Asya ülkelerinde de Türkiye ile birlikte birçok yatırım yapma olanaklarının masada olduğunu belirtti.

‘DÜNYANIN EN BÜYÜK LNG ÜRETİCİSİYİZ’

LNG’nin gelişmekte olan ülkeler açısından iyi bir enerji kaynağı olduğunun altını çizen Al Attiyyah, “Bangladeş ve Pakistan gibi ülkeler LNG’yi daha kolay satın alabiliyor. Şu an masamızda Afrika ülkelerine de LNG gönderme ile ilgili birtakım çalışmalar var. Katar dünya LNG pazarında şu anda en esnek ve en rekabetçi ülke konumunda. Kanada ve Avustralya’nın da LNG konusu ile ilgili birtakım operasyonları var ama fiyatları çok pahalı. Bugün ise LNG fiyatları düşüyor. Katar ise dünyanın en büyük LNG üreticisi ve bunu devam ettireceğiz. Çok büyük gemiler inşa ettik ve dünyanın en büyük taşımacılık şirketlerinden birini kurduk. Bütün dünyaya LNG gönderecek taşımacılığa ve ağa sahibiz. Qatar Transportation Gas Company adlı şirketimizde yaklaşık olarak 70 adet gemimiz var. Arjantin, Şili, Brezilya ve Meksika’ya birçok kargo gönderdik. Biz dünyanın her yerinde LNG satabiliriz. Bu işi biliyoruz, pazarı iyi biliyoruz ve dünyanın en büyük üreticisiyiz” dedi.

‘TÜRKİYE’DE BÜYÜK BİR DEĞİŞİM YAŞANIYOR’

Yıllardır Türkiye’ye LNG sattıklarını dile getiren Al Attiyyah konuşmasına şöyle devam etti; “Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in LNG ticaretini konuşmak için Katar’a geldiğini hatırlıyorum. Kendisi ile Katar’da buluştuk ve BOTAŞ ile ilgili tartıştık. Fakat bu dönemde bu düşüncelerimizi ilerletemedik çünkü BOTAŞ’ın karmaşık bir yönetim şekli vardı. Tabi o dönem iş birliği yapamadığımız için pek mutlu olmadım. Bugün ise ben Türkiye’ye inanıyorum çünkü uzun süredir Türkiye’yi izliyoruz. Türkiye eski dönemde bazı ekonomik zorluklar yaşadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetime seçildiğinden bu yana ekonomide büyük değişiklikler oldu. Katar, Türkiye’deki bu değişim sürecinden çok memnun ve şu an çok yakın çalışıyoruz. Ayrıca Türk ordusunun Katar’da olmasından dolayı çok mutluyuz. Çünkü komşularımız bize saldırı ve blokaj tehdidinde bulunuyorlar. Türkiye ve Katar bu girişimleri engelliyor. Türkiye güçlü bir ülke çünkü hem ordusu hem de ekonomisi ile dünyada ilk 10’da yer alıyor.”

‘LNG  ÜRETİMİMİZİ  ARTTIRACAĞIZ’

Katar’ın 77 milyon tonluk bir üretimi olduğunu bunu 5 yıl içinde 100 milyon tona yükselteceklerini  ifade eden ABHA Foundation Başkanı Abdullah Bin Hamad Al-Attiyyah, “Üretimimizi arttırmamız uluslararası pazarımızı destekleyecek ve mevcut müşterilerimiz için de avantaj oluşturacak. Çin, Hindistan ve diğer pazarlarda büyük bir talep olduğuna inanıyoruz. Teksas’ta büyük bir LNG terminali kurduk ve inşaat bitince kaya gazı bir anda piyasaları alt üstü etti. Fiyatlar 24 dolardan çok daha aşağılara düştü. Tabi bu durumda taşıma maliyetleri karşılanmaz duruma geldi. Exxonmobil ile ne yapabileceğimizi konuştuk ve kaya gazını LNG’ye dönüştürmeye karar verdik. Zaten lisansımız var. Her şey 2020-2021 yılına kadar devam ederse, ilk kargoyu Golden Pass’tan ihraç edeceğiz. Biliyoruz ki Avrupa’da büyük bir pazar var. Çünkü burada LNG’ye ihtiyaç duyan İngiltere, İspanya, İtalya ve Fransa gibi çok büyük pazarlar oluştuğunu görüyoruz. Ayrıca Hindistan ve Çin’den de gelen çok büyük talepler mevcut. LNG konusunda Pakistan ile 5 milyon tonluk ve geçen ay da Bangladeş ile 2,5 milyon tonluk bir anlaşma imzalandı. Bu yeni pazar 7,5 milyon tonluk bir LNG akışı sağlanacak. Pakistan ve Bangladeş’in LNG talebinin daha da artacağını tahmin ediyoruz çünkü artan bir nüfus oranına sahipler. Biliyoruz ki bu ilk adım ve bizim üretimi daha fazla arttırmaya ihtiyacımız var” diye konuştu.

‘TÜRKİYE İLE ORTAK ENERJİ YATIRIMLARI YAPILABİLİR’

Türkiye’ye enerji ve ekonomik iş birliği konusunda kapıların her zaman açık olduğunu söyleyen Al Attiyyah, “Türkiye’nin LNG ticaretine destek veriyoruz. Katar, Türkiye’ye her konuda ve her zaman birinci önceliği verir. Türkiye ile ilgili ne kadar bir yatırım olacağına dair öncelikle ortada bir proje ve daha sonra anlaşma olması gerekir. Belki bir sonraki adımda Türkiye ile birlikte enerji üretimi yapabiliriz. Sadece Katar ya da Türkiye’de yatırım yapmak değil başka ülkelerde de beraber yatırımlar yapabiliriz. Enerji sektörü ile ilgili yatırımlarımıza Asya ülkelerini de dahil edebiliriz. Türkiye ve Katar arasında yeni yatırımlar yaratmak için birçok fırsat var. Özellikle komşularımızın uyguladığı blokajdan sonra Türkiye bizim en büyük ortaklarımızdan biri oldu. Türkiye’den birçok ihtiyacımızı tedarik ediyoruz. Çünkü Katar Türkiye’ye sempati ile bakıyor. Bunun nedeni ise Türkiye, Katar’ın arkasında çok sağlam bir şekilde durdu. Biliyorsunuz ki Türk ordusu hala Katar’da konuşlanmış durumda. Türkiye ve Katar arasında sadece ekonomik ya da enerji anlaşmaları yok. Bunlara ek olarak savunma anlaşmaları da mevcut. İki ülke arasındaki iş birliği çok büyük bir fırsat ve belki de yatırım milyar dolarları aşacak. Tabi burada nasıl bir yatırım olacağı ikili anlaşmalarla belirlenecek. Türk şirketleri de elbette Katar’da yatırım yapacaklardır. Türkiye ve Katar arasındaki ticaret son beş yılda belki de 15 kat arttı. Biz Türkiye’yi güvenilir bir dost olarak görüyoruz. Ama komşularımız bu güveni sağlayamıyor çünkü Türkiye asla değişmez.

 Yorumlar

  1. Erkan Gunestutar dedi ki:

    Bu konudaki teklifimi 6 ay once web sayfanizda yayinlamis idim. Ama bizim bakar kor burokratlarimiz gene goremediler. LNG Turkiye nin olmadigi bir endustridir ve en yakin gercek dostlarimizdan olan Qatar ise yanliz bu endustriden gelir saglamaktadir. Turkiye, LNG de “jump start” yapmak zorundadir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir