Doğalgaz

Katar eski Bakanı Al Sani: “Türkiye altyapısını güçlendirdi”

AA

Katar eski Ekonomi ve Ticaret Bakanı Muhammed Al Sani, Türkiye’nin son dönemde ekonomi alanında radikal bir gelişim gösterdiğini belirterek, “1990’larda Türkiye’ye sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) satmak istedik ama mümkün değildi. Şimdi ise Türkiye altyapısını güçlendirdi. Hem mali hem de askeri açıdan çok yol kat etti.” dedi.

Al Sani, enerjide kadının rolü temalı 9. Boğaziçi Enerji Kulübü Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Avrupalıların enerji sektöründe özellikle petrol ve doğalgazda popülist politikalara yöneldiğini söyledi.

Gelecek dönemde doğalgazın petrole göre önemini daha iyi koruyacağına işaret eden Al Sani, “2030 yılında doğalgazda küresel talep günlük 490 milyonu bulacak. 2018 verilerine göre bu miktar şu an 305 milyon ton seviyesinde bulunuyor. Bu talebin yükseleceğini tahmin ediyoruz.” dedi.

Al Sani, Türkiye’nin son yılarda ekonomide çok hızlı gelişim süreci içinde olduğunu ifade ederek, “1990’larda Türkiye’ye LNG satmak istedik ama mümkün değildi. Şimdi ise Türkiye altyapısını güçlendirdi. Hem mali hem askeri açıdan çok yol kat etti. Fakat komşuları Türkiye’nin aleyhine çalışıyor. Buna rağmen krizlere karşı çok güçlü duruyor. Sadece kendi için değil, müttefikleri için de çok güçlü duruyor.” diye konuştu.

Son dönemde yatırımcıların politik riskler nedeniyle petrole temkinli yaklaştığını kaydeden Al Sani, 2024’e kadar bu alanda yatırımların azalacağının öngörüldüğünü ifade etti.

“Petroldeki sorun yatırımlardaki gerileme”

MRL madencilik şirketi yönetim kurulu üyesi Cornelia Mayer de petrolde asıl sorunun yatırımlardaki gerileme olduğunu belirtti.

Mayer, petroldeki düşük fiyatlar nedeniyle milyarlarca dolarlık yatırımın iptal edildiğini belirterek, “OPEC ve OPEC dışı ülkeler aldıkları karar sonucu petrolde günlük 1,8 milyon varil üretimini kıstı. Bunun bir sonucu olarak piyasa yavaş yavaş dengeye kavuşuyor.” dedi.

Gelecek dönemde petrol fiyatlarında yukarı yönlü seyrin devam edeceğini ifade eden Mayer, arz kesintisi nedeniyle fiyatlarda 2020’lerin başında yükselme olacağını kaydetti.

AABir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir