Doğalgaz

ISTRADE 2019’a büyük ilgi

AA

4. Enerji Ticareti ve Tedariği Zirvesi ISTRADE 2019 İstanbul Raffles Hotel’de kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın himayelerinde, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun destekleriyle düzenlenen Enerji Ticareti ve Tedariği Zirvesi ISTRADE 2019 sektörün yoğun ilgisiyle başladı. Zirve’nin açılışı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan’ın da katılımı ile gerçekleştirildi.

“2018 yılı enerji anlamında da farklı atılımlara da sahne oldu”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, “Enerjinin yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve çevreye uygun şekilde tüketiciye uygun sunulması için mali açıdan güçlü ve şeffaf bir enerji piyasası oluşturmanın amaçlandığını hepimiz biliyoruz. Bu amaç için bakanlığımız, ilgili kamu kuruluşları ve özel sektörle çok önemli mesafeler kat edildi. Bu süreçte yatırım alanında yeni yatırımcıların devreye girmesi ile liberal bir enerji piyasasının önü açılmış oldu. Türkiye’nin bölgesel enerji ticaret merkezi olması amacıyla doğal gaz piyasası da işleme açıldı. Doğal gaz ticaret platformunun bölgesinde işletilen tek enerji sektörü olduğunu hatırlatmak isterim. Fiziksel teslimatlı elektrik piyasasının açılması için gerekli alt yapı oluşturuldu. EPİAŞ ve EPDK sektörümüzün fikirlerine başvurarak çalışmalarına devam ediyor. EPİAŞ piyasada merkezi karşı taraf sorumluluğu üstelenerek piyasa katılımcılarına risklerden kaçınma vaadi ve izlenebilir vaadi sunacak.
Öngörülebilir piyasalar için çalışmalarına devam ettiğimiz 2018 yılı enerji anlamında da farklı atılımlara da sahne oldu. Son 15 yılda yenilenebilir enerji kaynakların kapasitelerinde önemli bir güç meydana geldi. Milli enerji ve maden politikalarında kat ettiğimiz önemli bir yol var. Bakanımız piyasalar ve risk konusunda uzmanlaşmamızı vurgulamıştı. Piyasaya derinlik kazandırmaya yönelik yenilikçi politikalarımıza devam edeceğimizi de belirtmek isterim” dedi.

“Petroleum Istanbul’da da beraberdik ve bugün de ISTRADE de beraberiz”

Enerji Yayın Grubu Başkanı Sertaç Komsuoğlu, “Ülkemiz siyasi ve ekonomik gelişmelerden etkileniyor. Bizler bu etkilere rağmen bu zirveyi organize ettik. Ama görüyoruz ki sektörümüzün de ilgisi yoğun. Bir ay önce Petroleum Istanbul’da da beraberdik ve bugün de ISTRADE de beraberiz. Sektörün bu kadar ilgiye ihtiyacı olduğu dönemde bir araya gelmek çok önemliydi. Görüyorum ki sektörümüze sahip çıkıyoruz. Ankara sektörün derdine çözüm önerileriyle kulak verecektir. Enerji piyasası her zaman katma değer üretmiştir ve ülkesinin refahı için çalışmıştır.
ISTRADE 2019’un da enerji tedariği anlamında sektörümüze katkı sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

“Organizasyonumuz her yıl büyüyor”

Türkiye Enerji Zirvesi Başkanı Mustafa Karahan, “Enerji ticareti ve tedariğiyle ilgili bir organizasyon yapmak yaklaşık 5 yıl önce aklımıza gelmişti. Sonuç olarak organizasyonumuz her yıl büyüyor bundan da çok mutluluk duyuyoruz. Ticareti serbest yapılamayan bir mal ya da hizmetin doğru yapılabilme imkanı yok. Bu sene organizasyonda gelecek trendleriyle ilgili bir takım değişiklikler yaptık. Bugün oturumlarda hem enerji şirketlerinin hem de bankaların bakış açılarını ele alacağız. Elektrik ticareti açısından çok kötü bir dönemden geçtiğimizin farkındayız. Ama biz de sektör olarak özellikle ticaret tarafında çok iyi bir sınav vermedik. Dolayısıyla bundan sonra nasıl daha iyi olacağımızı konuşmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Akenerji Genel Müdürü Serhan Gencer, “Bizler bu sektöre milyarlarca dolar yatırım yapmış, günümüzün inovasyon dönüşümlerine alt yapı yatırımları yaparak sektöre yatırım yapan insanlar olarak, daha öngörülebilir bir sektör hayal ediyoruz” şeklinde konuştu.

Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Kıvanç Zaimler, “Bazen hızımız yavaşlayabilir anma istikamet olarak sektörümüz doğru yönde. Öngörülebilirlik, sürdürülebilirlik ve talep, sektörümüzün en önemli konuları. Ticaretin değeri dalgalanmaların olduğu yerde ortaya çıkar. Doğru oluşan fiyatlar da ülke kaynaklarının en doğru şekilde kullanılmasını sağlar. Bakanlığın ve EPDK’nın spot boru gazı ve LNG konusundaki yenilikler serbestleşmeyi sağlayacaktır. Belirli dönemlerde para kaybetsek de anlaşmalarımızın arkasında durmalıyız. Finansal sürdürülebilirlik en önemli konulardan biri. Talep tarafı doğrudan temsil edilemiyor. Verimlilik ise rekabetçilik konusunda enerji fiyatlarının önünde en önemli konu” dedi.

Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, “Sektörümüzün çok farklı yönlere doğru yöneleceğini göreceğiz. Bankalar, finansal dalgalanmayla birlikte zorluk yaşadılar. Ama sektörümüz artık hem şeffaf hem de öngörülebilir bir sektör. Çok dalgalanan bu fiyat ortamında ticareti yapmak için tavan ve taban ortalamasını belli noktalara çekmemiz gerekiyor. Kapasite mekanizmaya devreye girdi ama daha verimli şekilde kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Fiyatlarla ilgili önümüzdeki dönemde hiçbir problem yaşanmayacak. Piyasayı daha karlı hale getirmemiz için kapasite mekanizmasını daha etkin kullanmamız gerekiyor. Bankacıların da içini rahatlatmamız adına onlara geri ödeme yapılacağını hatırlatmamız ve içlerini rahatlamamız lazım” şeklinde ifade etti.

ISTRADE 2019 başladıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir