Doğalgaz

GAZDAŞ’tan tüketicilere kışa hazırlık için ipuçları

AA

GAZDAŞ, kış ayları ile birlikte artan doğal gaz tüketiminin alınacak etkili önlemler ve doğru kullanım alışkanlıkları ile makul düzeylerde tutulabileceğini belirtirken üzücü olaylarla karşılaşmamak için doğal gaz kullanıcılarının tedbir almalarını ve doğal gaz kullanımına geçmeden önce baca ve kombi bakımlarını mutlaka yaptırmaları gerektiğini açıkladı.

GAZDAŞ, kışa girmeden önce doğal gaz kullanıcılarının alması gereken önlemler konusunda tüketicileri bilgilendiren bir açıklama yayımladı. Şirketten yapılan açıklamada kurallara uygun kullanıldığında doğal gazın en güvenilir enerji kaynağı olduğu belirtilirken, doğal gazı hem güvenli hem de daha ekonomik kullanabilmek için havalandırma menfezlerinin asla kapatılmaması gerektiği ifade edildi.

Aynı zamanda doğal gaz ile çalışan cihazların bakımlarının ve bacalarının kontrolünün mutlaka her yıl yaptırılması gerektiği kaydedilen açıklamada, doğal gaz tesisatına sertifikasız firma ve kişilerin müdahale etmesine izin verilmemesi ve cihazı tesisata veya bacaya bağlayan esnek bağlantı elemanlarının ise periyodik olarak kontrol edilmesi gerektiği vurgulandı.

Gaz sızıntılarına karşı tüketicilerin çok dikkatli olmalarının gerektiğinin altını çizen ve “sızıntı” yaşanmadığından her zaman emin olunması gerektiğini aktaran GAZDAŞ, bakımsız bir cihaz ve tesisatın, kış aylarında evi bir derece ısıtmak için yüzde 5 daha fazla tüketim yapacağının da bilgisini verdi.

GAZDAŞ, bina içi ve tesisatta alınacak önlem ve iyileştirmelerin yanı sıra binalara mantolama yapılmasının ve ısıcam kullanılmasının da tüketicilere ısı yalıtımı ve tasarrufu konusunda önemli faydalar sağlayacağını ekledi.

GAZ KOKUSU VARSA BUNLARI YAPMAYIN!

GAZDAŞ tarafından yapılan açıklamaya göre tüketicilerin alacağı bu tür önlemlerin yanı sıra çevresel faktörler de önemli bir etken sayılıyor. Açıklamada verilen örnekle lodosun etkili olduğu günlerde kullanıcıların dikkatli olması gerektiğine vurgu yapan GAZDAŞ; bina, işyeri veya daire gibi kapalı ortamlarda farklı bir koku alınması durumunda kesinlikle elektrik düğmelerine dokunulmaması, elektrikli cihazların prize takılmaması veya çıkarılmaması, çakmak veya kibrit gibi yanıcı aletlerin kullanılmaması, sigara içilmemesi ve telefonların dahi kullanılmaması gerektiğini ifade etti.

GAZ KOKUSU OLDUĞUNDA ALINACAK ÖNLEMLER

Kullanıcıların farklı bir koku alması halinde ise ilk olarak sayaç önündeki vanayı kapatmalarının, kapı ve pencereleri açarak ortamı havalandırmalarının ve ardından mekanı terk etmelerinin önemine dikkat çeken GAZDAŞ, tüketicilerin de kendilerini güvene aldıktan sonra mutlaka “187 Doğal Gaz Acil Hattı”nı aramasını ve konuyu yetkililere bildirmesini önerdi.

GAZDAŞ, ev veya bina gibi kapalı ortamların yanı sıra sokakta farklı bir koku alınması durumunda ise kazı yapılacak cadde ve sokaklarda can ve mal güvenliğini sağlamak adına çalışma öncesi “187 Doğal Gaz Acil Hattı”nın aranması gerektiğini belirtti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: #
Son güncelleme: 13:36 5 Aralık 2019