Doğalgaz

GAZDA ALIM FORMÜLÜ

AA

Doğalgaz piyasasında yeni gaz yılı öncesi özel toptan satış şirketlerinin sorununa çözüm bulunması amacıyla yürütülen ve çeşitli opsiyonları da içeren çalışmalar neticesinde BOTAŞ, 27 Aralık’ta toptan satış şirketlerinden 2018’in ilk çeyreği için gaz alım fiyatını 211 $/1000 m3 olarak belirledi.

BOTAŞ’IN ALIM FİYATI 211 DOLAR OLDU

BOTAŞ 2018’in ilk çeyreği için gaz alım fiyatını 211 $/1000 m3 olarak belirlerken alımın şuan için sadece ilk çeyreği kapsadığı ve uygulamanın yılın geri kalan döneminde devam edip etmeyeceğinin ise belli olmadığı öğrenildi. BOTAŞ’ın 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere tarifelerde yaptığı artışların BOTAŞ fiyatları ile aralarındaki makası bir miktar kapatarak özel sektör gaz santrallerini toptan satış şirketlerinden gaz alımı için teşvik edebileceğini belirtti.

ŞİRKETLER 2018 İLK ÇEYREK MARJLARINI DÜŞÜRDÜ

Gas&Power’a bilgi veren sektör temsilcileri, 2018’in ilk çeyreğinde ithalatçıların alım maliyetinin 203 $/1000 m3 olduğunu, özel toptan satış şirketlerinin damga vergisi, teminat mektubu komisyonu, depolama ve iletim maliyeti ile şirketlerin operasyon maliyetleri toplamının yaklaşık 14,92 $/1000 m3 olduğunu belirterek 211 dolarlık alım fiyatının maliyetlerin oldukça altında olduğuna ve yerli sermayeli özel toptan satış şirketlerinin 2018’in ilk çeyreği için düşük marjlara göre pozisyon aldığına dikkati çekti.

HABERİN TAMAMI

BOTAŞ, 2018’in ilk çeyreği için doğalgaz piyasasında özel toptan satış şirketlerinden gaz alım fiyatını belirledi. Buna göre gaz alım fiyatı 211$/1000 m3 oldu.

Doğalgaz piyasasında yeni gaz yılı öncesi özel toptan satış şirketlerinin sorununa çözüm bulunması amacıyla yürütülen ve çeşitli opsiyonları da içeren çalışmalar neticesinde BOTAŞ 27 Aralık’ta toptan satış şirketlerinden 2018’in ilk çeyreği için gaz alım fiyatını 211$/1000 m3 olarak belirledi. Alımın şu an için sadece ilk çeyreği kapsadığı ve uygulamanın yılın geri kalan döneminde devam edip etmeyeceğinin ise belli olmadığı öğrenildi.

“ALIM FİYATI MALİYETLERİN OLDUKÇA ALTINDA”

Konuyla ilgili Gas & Power’a bilgi veren sektör kaynakları, 2018’in ilk çeyreğinde ithalatçıların alım maliyetinin 203$/1000 m3 olduğunu, özel toptan satış şirketlerinin damga vergisi, teminat mektubu komisyonu, depolama ve iletim maliyeti ile şirketlerin operasyon maliyetleri toplamının yaklaşık 14,92 $/1000 m3 olduğunu belirterek 211 dolarlık alım fiyatının maliyetlerin oldukça altında olduğuna dikkati çekti. Kaynaklar, yerli sermayeli özel toptan satış şirketlerinin 2018’in ilk çeyreği için düşük marjlara göre pozisyon aldıklarını ifade ederek BOTAŞ’ın 1 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere tarifelerde yaptığı artışların BOTAŞ fiyatları ile aralarındaki makası bir miktar kapatarak özel sektör gaz santrallerini toptan satış şirketlerinden gaz alımı için teşvik edebileceği yorumunu yaptılar.

“BELİRSİZLİKLERİN DEVAM EDİYOR”

Öte yandan bazı toptan satış şirketlerinin BOTAŞ’a 211 dolarlık fiyat üzerinden gaz satmaya başladığı öğrenildi. İlk çeyrekte düşen marjlarla birlikte alımların yılın geri kalanında devam edip etmeyeceğinin henüz netleşmemesi, fiyatlara ilişkin öngörü yapılamaması ve döviz kurlarındaki dalgalanmalara bağlı olarak yılın geri kalanı için toptan satış şirketleri için belirsizliklerin devam ettiği ifade edildi.

*Yukarıdaki toplam maliyete 10,5$ ithalatçı marjı da eklendiğinde özel toptan satış şirketlerinin toplam maliyeti 14,92$/1000 Sm3’e ulaşıyor.

*Dolar/TL 3,80 olarak alınmıştır.

*İthalat şirketlerinden gaz alım fiyatı 202,93$ olarak baz alındığında toplam maliyet fiyatı 217.84$/1000 Sm3’e ulaşmaktadır.
*Toptan satış şirketlerine göre maliyetlerde küçük farklar olabilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir