Doğalgaz

OTSP işlemleri için alınacak bedeller belirlendi

AA

OTSP (Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası)’de yapılacak işlemler karşılığında EPİAŞ tarafından piyasa katılımcılarından alınacak bedeller Kurul tarafından belirlendi. Buna göre 2018 yılında piyasa işletim ücreti ve dengesizliklerin uzlaştırılması ücreti 0,0008 TL/Sm3 olarak uygulanacak. 

Kurul kararı ile 16 Ağustos 2018 tarihinde değiştirilen“Organize Toptan Doğalgaz Satış Piyasası İşletim Gelir Tavanının Karşılanması İçin Uygulanacak Bedel ve Komisyonlar ile Uygulamaya İlişkin Yöntem Bildirimi”  bugün Resmi Gazete’de yayınlandı.

UYGULANACAK YÖNTEM BELİRLENDİ

Yayınlanan bildiride, uygulanacak bedel ve komisyonlar ile uygulamaya ilişkin yöntem bildirimi şöyle sıralandı;

“Bu bildirimin amacı; Organize Toptan Doğalgaz Satış Piyasası piyasa işletim gelir tavanının karşılanması için uygulanacak bedel ve komisyonlar ile uygulanmaya ilişkin yöntemin belirlenmesidir.

Bu bildirim; Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi’nin Organize Toptan Doğalgaz Satış Piyasası piyasa işletim faaliyeti gelirlerinin belirlenmesinde kullanılacak yöntem ile bu yönteme dair usül ve esasları kapsar.

Bu bildirim; Organize Toptan Doğalgaz ve Satış Piyasası İşletim Usül ve Esaslarına ( PUE) dayanılarak hazırlanmıştır.”

Buna göre; Birim İşletim Ücreti; 0,0008 TL/Sm3, Birim Dengesizlik Uzlaştırma İşletim Ücreti; 0,0008 TL/Sm3, Kabul Edilmeyen İtiraz Ücreti 200 TL/adet olarak belirlendi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir