Doğalgaz

EPİAŞ doğalgaz satış piyasası eğitimlerine başlıyor

AA

EPİAŞ, Doğalgaz Satış Piyasası’nın işleyişi hakkında eğitimlere başlayacağını duyurdu. Sanal uygulama ile gerçekleşecek olan eğitimlerin ilki 1 Nisan’da başlıyor.

Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ), Organize Toptan Doğalgaz Satış Piyasası’nın işleyişi hakkında gerçekleştireceği eğitimlere sanal uygulama ile 1 Nisan’da başlanacağını duyurdu. Spot Doğalgaz Piyasası’nın kurulması için 2016’dan beri çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren EPİAŞ yayınladığı duyuruda, doğalgaz piyasasında spot piyasa işlemlerinin yapılmasına imkan sağlamanın yanında, dengeleme işlemleri ve dengesizliklerin uzlaştırılmasını da kapsayan gaz ticaret platformunun kurulum çalışmalarında son noktaya gelindiğini açıkladı.

EĞİTİM ÜCRETSİZ OLACAK

Organize Toptan Doğalgaz Satış Piyasası (OTSP) Yönetmeliği, Piyasa İşletim Usul ve Esasları (PUE) ve BOTAŞ İletim Şebekesi İşleyiş Düzenlemeleri (ŞİD) uyarınca, 1 Nisan 2018 tarihi itibarıyla katılımcılar herhangi bir teminat ve ödeme yükümlülüğü olmadan sanal uygulama olarak devreye alınacak Sürekli Ticaret Platformu’nun (STP) tanıtımı için İstanbul EPİAŞ adresinde bir gün sürecek bir eğitim verilmesi planlanıyor.

KAYIT İÇİN SON TARİH 16 MART

Eğitime ön kayıt yaptırmak isteyen katılımcıların, ad soyad, e-posta, telefon, firma ve unvan bilgileri ile beraber en geç 16 Mart saat 17.30’a kadar egitimkayit@epias.com.tr adresine e-posta göndermeleri gerekiyor.

Organize Toptan Doğalgaz Satış Piyasası Sürekli Ticaret Platformu’nun eğitim içeriği şu şekilde;

OTSP genel bilgilendirme

OTSP nedir?

Aktörlerin görev ve sorumlulukları nelerdir?

Piyasa kayıt süreci

Kayıt süreci nasıl gerçekleşir?

Hangi belgeler istenmektedir?

Piyasa işlemleri süreci

Kontrat süreçleri nelerdir?

Teklif tipleri nelerdir?

Nasıl teklif verilir?

Teminat süreci

Teminat tipleri nelerdir?

Teminat olarak neler kabul edilir?

İşlem limiti nasıl çalışır?

Uzlaştırma – Avans – Fatura süreci

Günlük ve aylık uzlaştırma süreçleri nelerdir?

Avans ve fatura ödemeleri ne zaman yapılır?

Soru – Cevap

Genel DeğerlendirmeBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir