Doğalgaz

EPDK affetmedi, Çinigaz için düğmeye bastı

AA

Kütahya’da vatandaşları mağdur ettiği iddia edilen Çinigaz Doğal Gaz Dağıtım Şirketi hakkında soruşturma başlatıldı.

EPDK Başkanı Yılmaz, “81 ilimizdeki vatandaşlarımıza doğal gaz konforunu ulaştırmak için çok çalıştık. Hiçbir şirket vatandaşımızın doğal gaz konforunu sıkıntıya dönüştürecek adım atamaz. Kimsenin vatandaşımızı mağdur edecek ‘hata’ yapma lüksü yok” dedi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Kütahya’da faaliyet göstermekte olan dağıtım şirketi Çinigaz Doğal Gaz Dağıtım San. ve Tic. A.Ş. (Çinigaz) tarafından Kütahya’da ikamet etmekte olan çok sayıda vatandaşa “Aboneliğinize ait borcunuzdan dolayı doğal gazınız kesileceğinden lütfen Çinigaz’a müracaat ediniz. Ödeme yaptıysanız lütfen bu mesajı dikkate almayınız.” şeklinde kısa mesaj ile bilgilendirme yapıldığını, abonelerin ise bu durum üzerine Çinigaz’a başvuruda bulunduğunu ve mağduriyet yaşandığını belirledi.

Doğal gaz arzının durdurulabileceği durumlar ve bu durumlarda gaz arzının durdurulacağının abonelere bildirim şekli Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında nasıl yer alıyor? İşte yanıtı:
– Ödenmemiş tüketim faturalarına esas tüketim miktarının 50 m³’ü geçmesi,
– Faturanın son ödeme tarihinden itibaren on beş gün içerisinde ödenmemesi,
– Fatura borcundan dolayı doğal gaz kesintisi yapılacağının en az üç gün önceden bir tanesi adrese ihbarname olmak kaydıyla kısa mesaj, telefon, e-posta, ihbarname, fatura altında bildirim vb. yöntemlerden de en az ikisi yoluyla haber verilmesi.

Ancak Kütahya’da gaz arzının durdurulması koşullarının meydana gelmemesine ve bildirim şartlarının uygun olarak sağlanmamasına karşın, Çinigaz tarafından tüketicileri mağdur edecek şekilde bir bildirim yapılması mevzuat hükümlerine aykırılık olarak değerlendirildi.

EPDK, Çinigaz tarafından gerçekleştirilen ve mevzuat hükümlerine aykırı olduğu mütalaa edilen iş ve eylemlerin doğal gaz piyasası ilgili mevzuat hükümlerinin ihlali kapsamında incelenmesi kapsamında soruşturma başlattı.
Konuyu değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz “ EPDK’nın gözü 24 saat sektörün üzerinde. Hiçbir şirketin ciddiyetten uzak, lakayt davranmaya ve vatandaşı tedirgin edecek mesajlar gönderip onları mağdur etmeye hakkı yok. 81 ilimizdeki vatandaşlarımıza doğal gaz konforunu ulaştırmak için çok çalıştık. Hiçbir şirket vatandaşımızın doğal gaz konforunu sıkıntıya dönüştürecek adım atamaz. Kimsenin vatandaşımızı mağdur edecek “hata” yapma lüksü yok. Soruşturmayı açtık ve gereken neyse yapacağız. Bir musibet bin nasihatten iyidir. Umarım bu olaydan bütün sektörümüz gereken dersi çıkartır” ifadelerini kullandı.

EPDK’dan dağıtım bedeline yönelik önemli açıklamaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 13:17 5 Şubat 2019