Doğalgaz

ENGIE’ye yeni bağımsız yönetim kurulu üyesi

AA

ENGIE’den yapılan açıklamaya göre Emekli Büyükelçi Mithat Rende’nin, ENGIE Türkiye’ye bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak atandığı belirtildi.

TÜRKİYE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAŞ MÜZAKERECİSİ OLARAK GÖREV YAPTI

Emekli Büyükelçi Mithat Rende, 2007 yılında Doha-Katar Büyükelçisi olarak atandı. 2013-2016 tarihleri arasında ise OECD Paris Türkiye Elçisi ve Daimi Temsilcisi olarak görev yaptıktan sonra, 2014’de OECD İcra Komitesi Başkanı seçildi. 2010-2013 arasında Çok Taraflı Ekonomik İşler Genel Müdürü olarak hizmet verirken, aynı zamanda Türkiye İklim Değişikliği Baş Müzakerecisi ve Türkiye Nükleer Enerji Komisyonu üyesi olarak görev yaptı. 2005 yılında Enerji, Çevre ve Su İşleri Genel Müdür Yardımcısı oldu ve bununla birlikte, 3 yıl süre ile Brüksel’deki Enerji Konferansı Ticaret ve Transit Çalışma Grubu Başkanlığını yürüttü. Rende, 1996-2000 yılları arasında Londra Büyükelçiliği’nde danışmanlık yaparken ayrıca, Uluslararası Denizcilik Örgütü’nde Daimi Temsilci Vekili olarak hizmet verdi.

Büyükelçi Mithat Rende, Türkiye Dışişleri Bakanlığı bünyesinde Roma, Brüksel (NATO), Sofya ve Viyana’da (AGİT) çeşitli görevlerde bulunmadan önce Dış Ticaret Genel Sekreterliği yaptı. Bu sırada Şam ve Roma Ticaret Müşaviri Vekili olarak atandı. Rende, 2016’da emekli olduktan sonra 4 Nisan 2017 itibari ile Türk Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

YÜKSEK LİSANSI GÜVENLİK VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER ÜZERİNE

Büyükelçi Rende, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, 1984 yılında Roma’daki NATO Savunma Koleji’nde eğitimini tamamladı. 2000 yılında Londra’daki Royal College of Defense Studies’de Güvenlik ve Uluslararası İlişkiler üzerinde yüksek lisans yaptı.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 12:12 4 Ekim 2017