Doğalgaz

Enerjinin uzmanları doğal gaz piyasasını değerlendirdi

AA

Türkiye ve Rusya’nın önde gelen enerji uzmanları tarafından bölgesel enerji ve doğalgaz dinamiklerinin tartışıldığı yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi. Ortaköy Feriye Sarayı’nda gerçekleşen toplantıya GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, OME Hidrokarbonlar Direktörü Sohbet Karbuz, EPPEN Başkanı Volkan Özdemir, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Erdal Tanas Karagöl katıldı.

TASS ile Anadolu Ajansı editörlerinin moderasyonunda gerçekleşen toplantıda, ‘Geleceğin Enerji Bileşiminde Doğal Gaz’ ve ‘Türkiye’nin Doğal Gaz Geleceğinde TürkAkım’ başlıklı iki oturum gerçekleşti.

Toplantıda konuşan konuşmacılar doğal gazın sürdürülebilir olması ve piyasanın serbestleşmesi gerektiğinden bahsederek TürkAkım projesinin sağladığı olanaklardan da bahsetti.

Erdal Tanas Karagöl, “Doğal gaz için maliyet çok önemli ve transfer maliyetlerinin düşürülmesi gerekiyor. Teknolojik yatırımlara ihtiyaç var. Doğal gazın sürdürülebilir olması gerek” dedi.

Sohbet Karbuz,“Avrupa’nın doğal gaz talebi düşse bile ihracat artacaktır. Rus gazı ile kimse rekabet edemez. TürkAkım Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak” ifadelerini kullandı.

Volkan Özdemir, “Doğal gaza talep yapısı her ülkede değişiyor. Fakat rekabet için fiyatlandırma önemli. Rus gazı daha ucuz olduğu için Avrupa’da önemini sürdürüyor” dedi. Özdemir aynı zamanda TürkAkım projesinin Türkiye için taşımacılıkla ilgili olduğunu ve ticari anlamda Türkiye’nin bu projeyi yönetemediğini de söyledi.

Yaşar Arslan, “Yenilebilir enerjide artış artacak. Doğal gazın avantajlarına bakıldığında artış talebi doğal gazda devam edecektir” diye konuştu. Arslan TürkAkım projesinin Balkanlar’da doğal gazı yaygınlaştırması konusunda avantajlı olabileceğini de söyledi.

Termik santrallerde yerli kömür dönemiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 13:41 6 Aralık 2018