Doğalgaz

Doğu Akdeniz’de Fatih hamlesi

AA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin milli sondaj gemisi Fatih’in Doğu Akdeniz’de başladığı ilk derin deniz sondaj töreninde konuştu.  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye tarihinde bir ilk yaşandığını belirterek, “Fatih gemimizle uzun zamandır emek harcadığımız enerjide yerlileşme hamlesinin en büyük adımını atarak, ilk defa kendi gemimizle derin deniz sondajını gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin enerji tarihinde bugün bir ilke hep birlikte tanık olmanın mutluluğuyla her zamankinden daha fazla gururlu olduklarını ifade ederek, “Yaklaşık 50 yıllık deniz sondajcılığımızda, uzun zamandır emek harcadığımız enerjide yerlileşme hamlesinin en büyük adımını atarak ilk defa kendi gemimizle  derin deniz sondajını gerçekleştiriyoruz. Barbaros Hayreddin Paşa gemimizle yapmış olduğumuz sismik araştırmaların konunun uzmanları tarafından analiz edilerek karar verilmiş olan Alanya-1 kuyusu ile vira bismillah diyoruz” dedi.

Dünyada ilk 5 gemi arasında

Bakan Dönmez, gemide yapılan teknik çalışmaların ardından Fatih sondaj gemisinin kendi sınıfındaki 16 gemi arasından sıyrılarak böylesine yüksek teknolojiye sahip dünyanın ilk 5 gemisi arasına girdiğine dikkati çekti. Dönmez, “Bütün operasyonlarımızı uluslararası kural ve düzenlemelere göre gerçekleştireceğiz. İş güvenliği standartlarımız en üst düzeyde olacak. Sondaj esnasında çevreye, deniz yaşamına ve canlılara hiçbir zarar vermeyen çevre dostu bir teknoloji kullanacağız. İş güvenliği ve çevrenin korunması yüksek ihtimam gösterdiğimiz konuların başında geliyor.  Bu gelişmelerle tüm operasyonlarımızı uzun vadeli, verimli ve sürdürülebilir hale getirmiş olduk” şeklinde konuştu.

Oyun değiştirici hamle

Enerji arz güvenliğimiz açısından “oyunu” değiştirecek bu hamlemizin hayırlı olmasını dilediğini belirten Bakan Dönmez, sözlerine şöyle devam etti: “Gemimiz, hepinizin de gördüğü gibi oldukça heybetli bir yapıya sahip. Fatih, 6. nesil dediğimiz üst düzey teknolojiye sahip bir gemi. 12.200 metre derinlikte yani çok yüksek basınç altında dahi deniz sondajı yapabilme kabiliyetine sahip, çift kuleli tasarımıyla hem asıl hem yardımcı işlerin yapılabildiği eş zamanlı operasyon olanağı sunuyor. Her iki kule de sondaj ekipmanlarıyla donatıldı.  Fatih, aktif konumlandırma sistemi sayesinde 6 metre yükseklikteki dalga boyunda bile sabit kalarak operasyonlarını sürdürebilme özelliğine sahip. Bu üst düzey teknolojik özellikleriyle en zor operasyon koşullarında çalışarak kendini ispatlamış bir gemi. Gemimizin “upgrade” edilme sürecinde, sondaj ekipmanları, kuyu kontrol sistemleri, dinamik pozisyonlama sistemleri, gemi iticileri ve gemi jeneratörlerine varıncaya kadar gerekli tüm teknik aksam yenilendi.”

Arama ve sondaj çalışmalarında dışa bağımlılığa son verildi

Milli Enerji ve Maden Politikasında ülkenin hidrokarbon rezervlerinin  ekonomiye kazandırılması, enerjide tam bağımsız hale gelinmesi ve Türkiye’nin her geçen gün artan enerji ihtiyacının önemli bir bölümünün kendi kaynaklarından karşılanmasını temel hedef kabul ettiklerini belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, “Önce Barbaros Hayreddin Paşa, ardından Oruç Reis ve Fatih ile arama ve sondaj çalışmalarındaki dışa bağımlılığımıza büyük ölçüde son verdik. Sonrasında, yerli ve yabancı mühendislerimizin ortak çalışmasıyla, gemilerimizi teknolojinin en gelişmiş cihazları ile donatarak tüm bu hazırlık sürecini tamamladık.  Maden ve hidrokarbon aramacılığıyla ilgili her zaman söylediğimiz bir şey var: “Varsa bulacağız.”  Bu amaçla, Barbaros Hayreddin Paşa ve Oruç Reis Gemilerimiz sadece Akdeniz’de değil, Karadeniz’de de durmaksızın çalışıyor. Bugün Fatih gemimizin de katılımıyla bu çalışmalar daha da derinleşerek hız kazanacak. Bunlara ek olarak, ikinci sondaj gemimizi de portföyümüze katıp, denizlerdeki ağırlığımızı daha da artıracağız.  İnşallah yakın zamanda Mersin’de bir sığ deniz sondaj çalışmasına da başlayacağız. 2023 hedeflerimize giden yolda, ayrıntılı olarak belirlediğimiz 2019 yılı stratejimiz de şimdiden hazır. Planlarımızı yaptık ve çalışmalarımızı artırarak sürdürüyoruz. Bilinsin isterim ki Türkiye, enerjide bağımsızlığı kendisine temel hedef olarak koymuştur. Bizi bu hedefimizden hiçbir güç vazgeçiremez.  Çalışmalarımızın çok olumlu neticeleneceğine inanıyoruz. Bu sabır ve süreklilik gerektiren bir iş. Hemen havlu atacağımız, artık bırakıyorum deme lüksüne sahip olmadığımız bir alan. Bizler bütün çalışmalarımızı bilimsel verilerle ve teknolojinin son imkânlarıyla gerçekleştiriyoruz. İnanıyorum ki Doğu Akdeniz’de petrol veya doğal gaz keşfedildiğinde, gemimizde çalışan  mühendislerimiz Türkiye’nin kaderini değiştirecek bir işe imza atmanın gururuyla enerji tarihimizde müstesna bir yere sahip olacaklar. Bu vesileyle gemimizde görev alan tüm mühendislerimiz ve çalışanlarımızı bir kez daha milletimiz adına tebrik ediyorum” diye konuştu.

Türkiye hiçbir zaman tek taraflı ve açgözlü bir anlayışta olmadı

Türkiye’nin hiçbir zaman tek taraflı ve merkeze kendisini koyup çevreyi yok sayan ve ne olursa olsun kendi çıkarlarına “açgözlülükle” ulaşmaya çalışan bir anlayışta olmadığını ve olmayacağını ifade eden Bakan Dönmez, “Bu gerçek, enerji alanında yaptığımız tüm çalışmalar için de geçerli. Karşılıklı çıkar, karşılıklı hak ve hukuka saygı ve en önemlisi doğaya ve insana saygı paradigmamızın temelini oluşturuyor.  Bu felsefe doğrultusunda, Doğu Akdeniz’de istikrarı, barışı ve huzuru destekledik, destekliyoruz. Adımlarımızı her zaman hukuk çerçevesinde attık. Tek taraflı, gayrimeşru ve Türkiye’nin hakkını engellemeye yönelik adım atmaya tevessül edenlere, uluslararası hukuktan doğan haklarımızı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin haklarını sonuna kadar her platformda koruyacağımızı bildirmek isterim. Bizim hiçbir kimsenin kaynağında gözümüz yok. Tek derdimiz kendi hâkimiyet alanımızdaki her bir karışın zenginliğini milletimizin hizmetine sunmak” dedi.

Taciz olursa deniz kuvvetlerimiz gereğini yapacaktır

Bakan Dönmez, bir soru üzerine Fatih gemisine deniz kuvvetleri ve sahil güvenliğin eşlik ettiğine dikkati çekerek, “Herhangi bir güvenlik riski söz konusu değil ama taciz olursa deniz kuvvetlerimiz gereğini yapacaktır” yanıtını verdi.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 14:03 21 Kasım 2018