Doğalgaz

Doğalgazda kalite ölçümünde kalibrasyon önemli

AA

Zorlu O&M Kalibrasyon Merkezi Müdürü Mehmet Akif Deniz: “Kalibrasyon Merkezimiz, Zorlu Enerji’nin sektör tecrübesinden, öncülüğünü yaptığı en yeni teknolojilerden ve alanında uzman kadrodan aldığı güçle hassas ölçüm ekipmanı olan doğalgaz sayaçları ve basınç ve sıcaklık sensör kalibrasyonlarında en güvenilir adreslerden biri olmaya devam ediyor”

Zorlu Enerji’nin kurduğu “Zorlu O&M Kalibrasyon Merkezi”, G4’den G6‘ya kadar olan diyaframlı Doğalgaz Sayaçlarının kalibrasyonunun yanı sıra RMS-A ve Müşteri İstasyonları basınç ve sıcaklık sensör kalibrasyonlarına da başlayarak bu ölçüm ekipmanlarının Kalibrasyonunu titizlikle, en güvenilir şekilde gerçekleştiriyor. Merkezin hizmet kalitesi, bir yandan Zorlu Enerji’nin sektör tecrübesine, diğer yandan kullandığı en yeni teknolojilere ve alanında uzman kadroya dayanıyor.

İyi ölçüm doğru analiz

Kalibrasyon merkezi hakkında açıklamalarda bulunan Zorlu O&M Kalibrasyon Merkezi Müdürü Mehmet Akif Deniz, kalibrasyona olan güvenin artırılabilmesi için, dağıtım şirketleri, organize sanayi bölgeleri veya tüketicinin hatalı kalibrasyonlara ve/veya kalibrasyonu yapılmamış olan ölçüm cihazlarına karşı korunması gerektiğini dile getirdi. Deniz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ölçümde kalite ve kontrolü sağlamak adına ölçüm cihazlarının ve önemlerine ait bulguların her platformda gündeme gelmesi ve paylaşımlarda bulunulması sektöre katkı sağlayacak önemli konulardan biridir. Bahsetmiş olduğumuz bu ekipmanlar her ne kadar yasal çerçeveler dâhilinde doğru ve güvenli çalışsalar da, kullanımdan bağımsız bir şekilde, zamana bağlı olarak cihazın deforme olması, aşınması, yorulması sonucunda ölçüm ekipmanlarının bir nevi doğası gereği sapmalar meydana gelebiliyor, başka bir deyişle cihazın ayarı bozulabiliyor. İşte kalibrasyonun önemi tam da bu noktada bütün ciddiyetiyle karşımıza çıkıyor. Ulusal ve uluslararası standartların şartlarını tümüyle karşılayan Kalibrasyon Merkezimiz, kalibrasyon ve ayar hizmetinin teknik şartnamelere uygunluğu, güvenilirliği, ölçme doğruluğunu sağlayarak ve detaylı raporlama ile zamanında teslim ederek hizmet kalitesini güvence altına alıyor. Laboratuvarımız, gelme nedeni fark etmeksizin kalibrasyon için getirilen tüm sayaçları titiz bir şekilde kontrolünü sağlayarak kalibrasyon işlemlerinin yanı sıra varsa sayaç müdahalelerini tespit ediyor izlenecek süreç ile ilgili müşteriyi bilgilendiriyor.”

Merkezde, tüm sayaçların titiz bir şekilde kontrolünün sağlandığını vurgulayan Deniz, şunları kaydetti:

“Ölçüm ekipmanlarında, her ne kadar yasal çerçeve dahilinde doğru ve güvenli çalışsa da kullanımdan bağımsız bir şekilde zamana bağlı olarak cihazın deforme olması, aşınması ve yorulması sonucunda sapmalar meydana gelebiliyor. Başka bir deyişle cihazın ayarı bozulabiliyor. İşte kalibrasyonun önemi tam bu noktada bütün ciddiyetiyle karşımıza çıkıyor. Ulusal ve uluslararası standartların şartlarını tümüyle karşılayan kalibrasyon merkezimiz, kalibrasyon ve ayar hizmetinin teknik şartnamelere uygunluğu, güvenilirliği ve ölçme doğruluğunu sağlayarak, detaylı raporlamayla zamanında teslim ederek hizmet kalitesini güvence altına alıyor. Kalibrasyon işlemlerinin yanı sıra varsa sayaç müdahalelerini tespit ediyor izlenecek süreç ile ilgili müşteriyi bilgilendiriyor.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 13:09 12 Eylül 2018