Doğalgaz

Doğal gaz faturasında yüzde 35 tasarruf sağlamak mümkün

AA

Aksa Doğalgaz, birçok enerji kaynağıyla karşılaştırıldığında doğal gazın önemli avantajlar sağladığını bildirdi.

Aksa Doğalgaz, kış öncesi abone olmak isteyen vatandaşlara, şubelerdeki yoğunluktan etkilenmemeleri için abonelik ve gaz açma işlemlerini bir an önce tamamlamalarını ve şubelerdeki işlemleri için online randevu sistemini kullanmalarını öneren bir açıklama yayımladı. Açıklamada, iç tesisat dönüşümünde bir sorun yaşamamak içinse sertifikalı bir firmayla anlaşmanın önemine de vurgu yapıldı.

DOĞAL GAZ MUTFAKTA TÜPE GÖRE BEŞ KAT DAHA UCUZ

Şirketten yapılan açıklamada doğal gazın, diğer enerji kaynaklarıyla karşılaştırıldığında önemli oranda avantaj sağladığı ifade edilerek tüp yerine doğal gaz kullanıldığında, abonelik ve tesisat maliyetinin yaklaşık 1,5 yılda kendini amorti ettiği belirtildi. Mutfakta pişirme ve banyoda sıcak su amacıyla, tüp yerine doğal gaz tercih edilmesiyle 5 kat tasarruf sağlandığı kaydedilirken doğal gazın ithal kömürle karşılaştırıldığında ise iki kat daha ucuz olmasıyla ev ekonomisine dost bir enerji kaynağı olarak karşımıza çıktığı bildirildi. Açıklamada “Kömür – mazot gibi yakıtlarla ısınan merkezi sistemli binalar, sadece kazan dairesinde yapılacak dönüşüm sayesinde, dairelerde tadilata gerek kalmadan, merkezi sistemle ısınmanın konforunu doğal gazda da yaşayarak, odun – kömür taşınması, depolanması ile kül ve baca temizliği gibi zahmetlerden de hemen kurtulabiliyor” ifadelerine yer verildi.

TASARRUF İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER

Aksa Doğalgaz’dan yapılan açıklamada faturada tasarruf sağlamak için alınabilecek tedbirler şöyle sıralandı:

  • Termostatı sadece 1 derece düşük sıcaklığa ayarlamak %7’ye varan oranlarda doğal gaz tasarrufu sağlar.
  • Isı kaybının büyük bir çoğunluğu, çatı, duvar ve pencerelerin ısıyı içeride tutacak özellikte olmamasından kaynaklanır. Çatı, dış duvar yalıtımı ve çift camlı pencere sistemi yaptırarak %35’e varan oranlarda tasarruf edilebilir.
  • İhtiyacınızdan daha büyük ya da daha küçük kapasiteli kombi almak doğal gazın verimli kullanılmasını engelleyebilir. Yoğuşmalı kombiler, standart cihazlara göre yüzde 15 daha verimlidir.
  • Her kış başında kombi bakımının düzenli olarak yaptırılması, mevcut problemlerin tespit edilmesi ve varsa onarılması, kombi arızalarından kaynaklı yüksek faturaları önlemenize yardımcı olur.
  • Termostatik vanalar, sıcak suyun radyatöre geçişini, oda sıcaklığı ayarladığımız değere erişince kısar veya tamamen kapatır. Sonuç olarak, sıcak su akışının kesilmesi, kombi ya da kazanların daha az çalışmasını ve %15’e varan oranlarda doğal gaz tasarrufu sağlar.
  • Kombi yeniden çalıştırıldığında, soğumuş evi ısıtabilmek için daha fazla çalışır ve doğal gaz harcar. Evden çıkarken kombiyi kapatmak yerine düşük sıcaklıkta çalıştırmak yakıt tüketiminin azaltılmasına yardımcı olur.
  • Radyatörlerin üstünde ya da önünde perde, mobilya ya da mermer bulunması çamaşırları oda içerisinde kurutmak yakıt tüketimini artırır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir