Doğalgaz

DMS’den doğal gaz sızıntısına yeni teknoloji

AA

 

DMS A.Ş. doğal gaz kaçaklarının tespitinde çalışan denetim elemanlarının karşılaştığı önemli sorunlardan biri olan sızıntının esas kaynağı ile ilgili tereddütlerin giderilmesi için yeni bir ürün olan SENSIT IRED’i tanıttı.

Gaz işletmelerinin doğal gaz kaçak tespitinde sıkça yaşadıkları problemlerden biri olan kaçak kaynağının doğal gaz şebekesi olup olmadığı konusunda DMS yeni bir teknolojiyi Türkiye gaz sektörüne sundu. Bu soruya cevap olabilecek bulguların tespitinde en hızlı, doğru ve güvenli sonuçlar sunmak amacıyla geliştirilen SENSIT IRED cihazını gaz dağıtım firmalarına tanıtım amaçlı seslenen DMS A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sıddık Tunçtan, “Gaz kaçaklarının tahrip edici ve ölümcül olabilecek sonuçlarından korunmanın en etkili yollarından biri servis ve iletim hatlarının düzenli olarak iyi eğitimli ve donanımlı profesyonel ekiplerle kontrol edilmesidir. Bu kapsamda teknolojiye yatırım yapmak ve denetim ekiplerini amaca en uygun cihazlarla donatmak, gaz kaçaklarının tespitinde performansı artıracak ve sonuç olarak can ve mal kayıplarının önlenmesinde son derece etkili olacaktır” dedi.

“5 YILA YAKIN SAHALARDA KULLANILARAK DENENDİ”

DMS A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sıddık Tunçtan: “Bugün, teknoloji gaz kaçaklarının tespit edilmesinde son derece hızlı, güvenli ve doğru sonuçlar veren cihazlar sunarken, maliyetten kaynaklanan kaygılarla yetersiz ve kalifiye olmayan metot veya cihazlarla gözden kaçan gaz sızıntılarının doğurabileceği felaketler göz önüne alındığında bu konuda karar verirken adeta yaşam ve ölüm arasında seçim yapıldığı akılda tutulmalıdır” diye konuştu.

Tespit edilen gaz kaçaklarının net olarak doğal gaz şebeke kaynaklı olup olmadığını anlamak, alınacak tedbirlerin muhteviyatı açısından çok önemli olduğuna vurgu yapan Tunçtan, “Bu tespitin yapılabilmesi için zaman kaybettiren uzun laboratuvar analizlerinin yerine artık çok yüksek bir teknoloji ürünü SENSIT IRED’i gaz sektörüne sunuyoruz. SENSIT IRED ETAN gazı tespit dedektörü SENSIT firmasının Amerikan Gaz Enstitüsü (GTI) ile birlikte geliştirdi ve cihaz 5 yıla yakın sahalarda kullanılarak yüksek performansı anlaşıldı. Bu cihazı DMS A.Ş. olarak biz de iki yıla yakın bir süre saha çalışmalarında denedik, ilgilenen gaz işletmelerine denemeleri için verdik. Nitekim alınan mükemmel sonuçlar siparişler ile neticelendi” şeklinde konuştu.

Tunçtan, SENSIT IRED Etan Gazı dedektörünün avantajlarını ise şöyle sıraladı: “Dünyanın lider markası SENSIT TECHNOLOGIES tarafından üretildi. Teknolojisi Amerikan Gaz Enstütüsü (GTI) ve SENSIT tarafından geliştirildi. Çok küçük ölçekteki doğal gaz kaçağı tespitinde de Etan gazını ölçebiliyor. Çok hızlı ve doğru tespit ediyor. Kullanımı çok kolay.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir