Doğalgaz

Bursagaz temiz hava çalışmalarını sürdürüyor

AA

 Bursagaz, Gürsu ana istasyonu, Kestel ve Veysel Karani istasyonlarının da çevre izinlerini aldı. Bursa Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından verilen ve 15 Mart 2018 tarihinden itibaren geçerli olan çevre izinleriyle Bursagaz, atmosfere salınan ve hem insana hem de çevreye olumsuz etkileri olan sera gazlarını kanuni sınırlar altında tuttuğunu da kanıtlamış oldu.

 

Bursagaz, işlettiği Kestel, Veysel Karani ve Gürsu Ana İstasyonları için çevre izinlerini aldı. 15 Mart 2018 tarihi itibari ile geçerli olan çevre izinleri ile Bursagaz’ın bu 3 istasyonunda doğal gazın ısıtılması için kullanılan ısıtıcılardan çıkan emisyonun kontrol altında tutulduğu, çevrede yaşayanlar üzerinde oluşabilecek olumsuz etkinin önlendiği de teyit edilmiş oldu.

 

Bursa Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Halit Turgut’un imzasını taşıyan çevre izin belgeleri, 2013 tarihine kadar geçerli olacak. Çevre İzin Belgesi’ne sahip ve yakıt olarak sadece doğal gaz kullanılan istasyonlardan kaynaklanan emisyonlar her yıl ölçümlenecek ve kontrol altında tutulacak. Böylece Bursa’da hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla alınan tedbirler de hayata geçirilmiş olacak.

 

Dağıtım sektörünün Türkiye’deki ilk ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi sertifikasının sahibi olan Bursagaz, bu yaklaşımını süreçleriyle etkin bir şekilde bütünleştiriyor. Doğal gazı ısıtma ihtiyacından kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltmak amacıyla Bursagaz, 2013 yılından bu yana en büyük enerji tüketim noktalarından olan proses kaynaklı doğalgaz tüketiminin azaltılması için Vortex tüpü olarak bilinen teknolojiyi tüm istasyonlarında kullanıyor. Diğer yandan enerji yönetim sistemi çalışmaları ile Bursagaz Enerji Yönetim Takımı, yılda iki kez Bursagaz bünyesindeki bütün lokasyonlarda analizler uygulayarak enerji tasarrufu konusunda iyileştirmeye açık alanları tespit ederek iyileştirmeler yapıyor.  Ayrıca tüm enerji tüketim alanlarına ilişkin emisyonlar aylık olarak hesaplanarak her yıl üretilen emisyonu sıfırlamak adına güdümleme projeleri gerçekleştiren Bursagaz, çevresel etkilerini minimize etmek amacıyla çalışmalarını her yıl sürdürüyor.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir