Doğalgaz

BOTAŞ’ın Santrallerle Toplantısından 2 Önemli Karar Çıktı

AA

Elektrik ve gaz piyasasındaki oyuncular BOTAŞ’ın geçtiğimiz hafta aldığı fiyat artışı ve özel sektöre ait santrallere sattığı gaz miktarını yüzde 40’a çekme kararı sonrası BOTAŞ ve EPDK ile bir araya gelerek konuyla ilgili görüşlerini paylaşmaya devam ediyor.

BOTAŞ SANTRALLERE SAĞLAYACAĞI GAZ MİKTARINI YÜZDE 50’YE ÇEKECEK

Bugün Ankara’da BOTAŞ ile bir araya gelen özel sektöre ait doğal gaz santrallerinin toplantısında sektörün beklentisi doğrultusunda BOTAŞ’ın santrallere tedarik edeceği gaz miktarının yüzde 50’ye çıkarıldığı öğrenildi.

KADEMELİ FİYAT UYGULANACAK

Gas&Power’a bilgi veren sektör kaynakları BOTAŞ’tan gaz alan özel santrallerin yüzde 50’nin üzerinde gaz çekmeleri durumunda ise bu gazı kademeli olarak artan fiyatlardan alacağını ifade etti.

Buna göre özel sektöre ait santrallerin tüketecekleri doğal gazın yüzde 50’yi aşan miktarları için BOTAŞ’a ödeyecekleri fiyatlar şu şekilde olacak:

Geçtiğimiz hafta yapılan yüzde 8.4’lük fiyat artışı aynen geçerli olmak üzere,

Yüzde 50-70 arası gaz çekilmesi durumunda yüzde 20 daha yüksek, yüzde 70’ten fazla gaz çekilmesi durumunda ise gazı BOTAŞ’tan yüzde 25 daha yüksek fiyattan satın alacaklar.

SÜREÇ NASIL GELİŞTİ?

Doğal gaz piyasasında faaliyet gösteren toptancıların uzun süredir yaşadığı sıkıntılar nedeniyle zarar etmeleri ve 2018’de birçok şirketin piyasada yer almama kararına varan gelişmelere çözüm bulmak amacıyla çeşitli senaryolar masaya yatırılırken geçtiğimiz hafta BOTAŞ 2 gün arayla 2 önemli adım attı.

29 Kasım’da BOTAŞ tarafından özel sektöre ait yıllık doğal gaz tüketimi 50 milyon metreküpün üzerindeki doğal gaz santrallerine ihtiyaç duydukları çekiş miktarlarının yüzde 40’ı oranında gaz tedarik edileceği bildirilmişti. Santrallerin kalan yüzde 60’lık miktarı ise özel sektörden karşılamaları istenmişti.

1 Aralık’ta ise BOTAŞ tarafından özel sektöre ait santrallere satılan doğal gazın fiyatında yüzde 8.4’lük artışa gidilerek 1000 m3 için 704 TL’den 763 TL’ye yükseltilmişti. BOTAŞ bu kararla sanayi ve santrallere verilen gazın fiyatında farklılaşmaya gitmişti.

Bu karar sonrası sektör kaynakları tarafından özel sektöre ait santrallerin atılacak adımlarla ilgili çeşitli olasılıkları tartıştığı ifade edilirken gözler 4 Aralık’ta özel santrallerin BOTAŞ ile yapacağı toplantıya çevrilmişti. Geçtiğimiz Cuma günü ise BOTAŞ özel sektör ithalat şirketleri ile bir araya gelmişti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: #, #
Son güncelleme: 7:59 5 Aralık 2017