Doğalgaz

BOTAŞ’ın 2019’un ilk çeyreğinde santrallere uygulayacağı fiyatlar belli oldu

AA

Geçtiğimiz Cuma günü BOTAŞ’ın doğal gaz santralleri ile yaptığı toplantıda belirtilen ve 1 Ocak – 31 Mart 2019 döneminde 3 farklı seçenekte santrallere uygulayacağı fiyatlar belli oldu.

Buna göre, aşağıda yer alan seçeneklerde belirtilen F1 fiyatı 1,485000 TL/Sm3 olarak belirlenirken, F2 fiyatı ise 1,700000 TL/Sm3 oldu. 2019’un ikinci yarısı için ise formül bazlı fiyat uygulaması tercihi sunulabilecek.

Elektrik üretim amaçlı doğal gaz fiyatı 1 Ocak’tan itibaren ilk çeyrekte geçerli olmak üzere yüzde 4,2’lik indirimle 1,485000 TL/Sm3’ye indirilmiş oldu. Elektrik üretim amaçlı doğal gaz fiyatı bu yılın Kasım ve Aralık ayları için 1,550000 TL/Sm3 olarak açıklanmıştı. 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak F2 fiyatı ise yüzde 9,7’lik artışla 1,700000 TL/Sm3 oldu.

Paçal fiyat değişmedi

BOTAŞ’ın açıkladığı fiyatlarda geçen haftadaki toplantıda santrallere sunduğu seçeneklerdeki yüzde 70 ve 30’luk miktarlara göre hesaplandığında 2019 ilk çeyrekte santrallere uygulanacak gazın paçal fiyatında Aralık fiyatına göre bir değişiklik olmadığı görülüyor.

Pro-Rata uygulamasına konu müşteriler için uygulanacak seçenekler şu şekilde oldu;

1- Seçenekte; talebin yüzde 70’inin BOTAŞ, yüzde 30’unun diğer tedarikçiler tarafından karşılanması durumunda;

Bu gruptaki müşteriler için toplam talebin yüzde 70’ine tekabül eden ve sözleşmede yer verilen miktarlara kadar ki fiili çekiş miktarları için F1, sözleşmedeki miktarların üzerindeki fiili çekiş miktarları için ise F2 fiyatı uygulanacak. Bu gruptaki müşterilere azami günlük aşım bedeli uygulanmayacak. Azami aylık aşım bedeli hesaplanırken aşan kısım için fiyat, F2 fiyatının yüzde 10’u olarak uygulanacak. Azami yıllık aşım bedeli hesaplanırken ağırlık ortalama fiyatın yüzde 25’i olarak uygulanacak.

Bu şartlar BOTAŞ ile tahsisat protokolü imzalanması halinde geçerli olacak.

2- Seçenekte talebin yüzde 70’inin BOTAŞ, yüzde 30’unun diğer tedarikçiler tarafından karşılanması durumunda;

Bu gruptaki müşteriler için toplam talebin yüzde 70’ine tekabül eden ve sözleşmede yer verilen miktarın yüzde 70’ine tekabül eden miktarlara kadar ki fiili çekiş miktarları için F1, sözleşmedeki miktarların yüzde 70’in üzerindeki fiili çekiş miktarları için ise F2 fiyatı uygulanacak. Bu gruptaki müşterilere azami günlük aşım bedeli uygulanmayacak.  Azami aylık aşım bedeli hesaplanırken aşan kısım için fiyat, F2 fiyatının yüzde 10’u olarak uygulanacak. Azami yıllık aşım bedeli hesaplanırken ağırlık ortalama fiyatın yüzde 25’i olarak uygulanacak.

Bu şartlar BOTAŞ ile tahsisat protokolü imzalanmaması halinde geçerli olacak.

3- Seçenekte talebin yüzde 100’ünün BOTAŞ tarafından karşılanması durumunda;

Bu gruptaki müşteriler için toplam talebin yüzde 100’üne tekabül eden ve sözleşmede yer verilen miktarın yüzde 70’ine tekabül eden miktarlara kadar ki fiili çekiş miktarları için F1, sözleşmedeki miktarların yüzde 70’in üzerindeki fiili çekiş miktarları için ise F2 fiyatı uygulanacak. Bu gruptaki müşterilere azami günlük aşım bedeli uygulanmayacak. Azami aylık aşım bedeli hesaplanırken aşan kısım için fiyat, F2 fiyatının yüzde 30’u olarak uygulanacak. Azami yıllık aşım bedeli hesaplanırken ağırlık ortalama fiyatın yüzde 25’i olarak uygulanacak.

Bu şartlar BOTAŞ ile tahsisat protokolü imzalanmaması gaz ihtiyacının tamamının BOTAŞ’tan temin edilmek istenmesi halinde geçerli olacak.

Halihazırda BOTAŞ’a iletilen doğal gaz talep bildirimlerindeki artış yönlü revizeler kesinlikle kabul edilmeyecek, ancak düşüş yönündekiler kabul edilebilecek.

2019 gaz yılı öncesi kapasite rezervasyon başvuru tarihleri değiştirildi



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 17:21 13 Aralık 2018