Doğalgaz

BOTAŞ, tüm zamanların rekor tüketimini kesintisiz karşıladı

AA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda BOTAŞ’ın tüm zamanların rekor tüketimini kesintisiz karşıladığını belirtti.

Bakan Dönmez yaptığı paylaşımda şu açıklamaya yer verdi:

“Son yıllarda en soğuk kış aylarını yaşıyoruz. Bu durum doğal gaz olan talebin de rekor seviyede artışına neden oldu. 8 Ocak günü tüm zamanların rekorunu kırarak ülke çapında 245 milyon metreküpü aşan doğal gaz tüketimi gerçekleşti. Doğal gaz arz güvenliğimizi sağlamaya yönelik aldığımız önlemler sayesinde bu rekor artışı hiçbir kesinti ya da kısıntıya gitmeden karşıladık.

Doğal gaz arz güvenliğimizi sağlamak için LNG, FSRU ve depolama projeleriyle sisteme günlük gaz akışını 310 milyon metreküpe çıkardık. Şu an pik zamanlarda dâhil olmak üzere günlük tüketimi çok rahat karşılayabilecek gelişmiş bir altyapıya sahibiz. Kısa vadede hedefimiz olan günlük gaz akışını 400 milyon metreküpe çıkaracak çalışmalarımıza da aralıksız devam ediyoruz. Atacağımız bu adımlarla Türkiye sadece kendi gaz ihtiyacını karşılamayacak aynı zamanda kaynak zengini bir ülke olmamasına rağmen bu yatırımlarla birlikte gaz ihraç eden bir ülke konumuna gelecek.

2018’in sonunda Hakkâri ile beraber 81 ilde 504 yerleşim yerine doğal gaz arzı sağladık. Toplamda 15 milyon aboneye yaklaşık 60 milyon vatandaşımız doğal gaz kullanım konforuna erişti.”

BOTAŞ’tan “indirim beklentiyi karşılamadı” iddialarına yalanlamaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 17:06 9 Ocak 2019