Doğalgaz

Bakan Dönmez’den net mesaj: GEÇİT YOK

AA

10. Türkiye Enerji Zirvesi’nde gerçekleşen özel oturumda soruları yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Ülkemiz enerji piyasasının “En Büyük Aile Buluşması” olarak gelenekselleşen Türkiye Enerji Zirvesi’nin 10’uncusu bu yıl 6-8 Ekim 2019 tarihlerinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın katılımıyla Antalya’da düzenlendi.

4 piyasayı tek çatı altında buluşturan Türkiye Enerji Zirvesi’nin 10’uncusu bu yıl 6-8 Ekim tarihleri arasında Antalya Regnum Carya Golf & Spa Resort Otel’de gerçekleştirildi. Bin 360 delegenin katıldığı Türkiye Enerji Zirvesi, iki gün boyunca toplam 103 konuşmacının yer aldığı 20 farklı oturuma ev sahipliği yaptı. Enerji piyasalarında yaşanan dönüşüm sürecinin enerji piyasalarına etkileri, gelecek trendleri, enerji finansmanı, yenilenebilir enerji dönüşümü gibi bir çok önemli başlık yerli ve yabancı birçok üst düzey yönetici, kanaat önderi ve uzman tarafından derinlemesine ele alınarak gelecek perspektifleri paylaşıldı.

10. Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında düzenlenen özel oturumda soruları yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin artık bölgesinde enerji sektöründe bir ‘rol model’ olduğunu vurguladı. Bakan Dönmez, son 16 yılda sektöre 100 milyar doların üzerinde yatırım yapıldığını anımsatarak; “Gelecek 3 yılda Türkiye ekonomisinin yüzde 5 büyümesiyle enerji talebi de artacak ve bu büyüme birçok fırsat oluşturacak. Bu kapsamda, her türlü düzenleme, mevzuat ve teşvikleri hayata geçirmeye hazırız” dedi.

Haberin devamı…

AKDENİZ’DE KARARLILIK VURGUSU

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 10.Türkiye Enerji Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada Türkiye’nin sürdürülebilir piyasa ekonomisi anlayışına dayalı fırsatlar sunan bir ülke olduğunu söyledi.

10.Türkiye Enerji Zirvesi’nin açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin artık bölgesinde enerji sektöründe bir ‘rol model’ olduğunu vurguladı. Dönmez, son 16 yılda sektöre 100 milyar doların üzerinde yatırım yapıldığını anımsattı.
Fatih Dönmez, gelecek 3 yılda Türkiye ekonomisinin yüzde 5 büyümesiyle enerji talebinin de artacağını ve bu büyümenin birçok fırsat oluşturacağını ve bu kapsamda, her türlü düzenleme, mevzuat ve teşvikleri hayata geçirmeye hazır olduklarını dile getirdi.

“KENDİ ENERJİSİ VE TEKNOLOJİSİNİ ÜRETEN TÜRKİYE DAHA DA GÜÇLENECEK”

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) yarışmasının yoğun başvuruyla tamamlandığını belirten Dönmez, kendi enerjisi ve teknolojisini üreten Türkiye’nin daha güçleneceğini söyledi ve şöyle devam etti: “Ülkemizin 70 yıllık hayali olan ilk nükleer santrali Akkuyu’nun ilk ünitesini 2023 itibarıyla devreye alıyoruz. Türkiye, Akkuyu ile nükleer teknolojiyle tanışmış olacak. Akkuyu’nun bir diğer önemli boyutu da bilgi transferi gerçekleştirmiş olmak. Rusya’nın üniversitelerine gönderdiğimiz gençlerimiz oradaki bilgiyi ülkemize taşıyor. İnşallah, Türkiye bir teknoloji devrimi yaşamış olacak.”

Dönmez, petrol ve gazda arama ve üretim çalışmalarının da hızlandırıldığını, denizlerde Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) ruhsat sahalarında sismik arama ve sondaj çalışmalarının sürdüğünü anlattı. Akdeniz’de Türkiye’nin kararlılığı ve ciddiyetini tüm dünyanın anlaması gerektiğini vurgulayan Dönmez, “Türkiye olarak Akdeniz’deyiz, KKTC’nin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını sonuna kadar savunacağız. Geçtiğimiz hafta Yavuz’un yeni bir seferde olduğunu, Güzelyurt-1’e doğru sondaj yapmak üzere yola çıktığını duyurmuştuk. Cumartesi günü lokasyonuna ulaştı ve sabitleme çalışmalarına başladı. Son hazırlıklar tamamlandı. İnşallah bugün ya da yarın sabah Yavuz yeni sondajına başlayacak. Matkap dönmeye başlayacak. Haberi her an gelebilir” ifadelerini kullandı.

“ARAYACAĞIZ, ARAŞTIRACAĞIZ VARSA MUTLAKA BULACAĞIZ”

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklılığının Birleşmiş Milletler nezdinde de kayıtlı olduğunun altını çizen Dönmez, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Doğu Akdeniz’de enerji korsanlığına geçit vermeyeceğiz. Türkiye, bölgesinin hiçbir zaman göz ardı edilemeyecek bir ülkesidir. Biz, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızın farkındayız, takipçisi olacağız. Hiçbir güç bizi çalışmalarımızdan alıkoyamaz. Arayacağız, araştıracağız ve varsa, mutlaka bulacağız. Yerli teknolojiyle sınıf atlattığımız gemilerimiz ve gece gündüz milletimizin aydınlık geleceği için canla başla çalışan mühendislerimiz var. Bu konudaki öz yeterliliğimiz inşallah bizlere güzel günlerin kapılarını aralayacak. Bir zamanlar bu işleri yapmak için ne finansal gücü ne de teknik altyapısı olan Türkiye nerede, şimdi iki sondaj gemisinin yanına üçüncüsünü almak için girişimlerde bulunan ve Doğu Akdeniz’de hakkını yedirmeyen Türkiye nerede?”

“TÜRKİYE DOĞU AKDENİZ VE ORTA DOĞU AVRUPA’DA 4 LNG TERMİNALİNE SAHİP TEK ÜLKE”

Bakan Dönmez, Türkiye’nin uluslararası doğal gaz boru hattı ve depolama projelerine de değinerek, Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Orta Doğu Avrupa bölgesinde dört sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) terminaline sahip tek ülke olduğunu bildirdi. Beşinci terminalin inşasının da sürdüğünü aktaran Dönmez, “Mevcut LNG kapasitemizi 2016’ya göre 4 katına çıkardık. Saros, sıvılaştırılmış doğal gaz depolama ve yeniden gazlaştırma terminali (FSRU) tesisimizin de devreye girmesiyle günlük pik tüketimin yaklaşık yarısını LNG altyapımızdan karşılayabilecek duruma geleceğiz” dedi.

ENERJİ ÇALIŞANLARI HAFTASI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik dağıtımında Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) tarafından hayata geçirilen “Aydınlatma Mobil Takip Uygulaması” ile vatandaşların nerede olursa olsunlar, aydınlatma sorunlarını bu sistem üzerinden direkt olarak iletebileceklerini ifade etti. Uygulama ile bugüne kadar yaklaşık 210 bin şikayet aldıklarını söyleyen Dönmez, bunların yüzde 99,47’sinin giderildiğini belirtti.

Dönmez, yaklaşık 500 bin çalışanı olan enerji piyasası için, sektörden gelen talepler doğrultusunda kasım ayının ikinci haftasının “Enerji Çalışanları Haftası” olarak kutlanacağını sözlerine ekledi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir