Doğalgaz

‘Avrupa’nın en ucuz ülkesinden daha ucuz doğalgaz kullanıyoruz’

AA

BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, 9’uncu Türkiye Enerji Zirvesi’nde Türkiye’de Doğalgaz Ticareti Oturumunun açılış konuşmasını yaptı.

9’uncu Türkiye Enerji Zirvesi’nde Türkiye’de Doğalgaz Ticareti Oturumunun açılış konuşmasını yapan BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, BOTAŞ’ın başta doğalgaz boru hattı projeleri olmak üzere, FSRU, yer altı depolama alanında yaptığı çalışmalardan bahsetti.

“Tuz Gölü yeraltı depolama kapasitemizi 5.4 milyar metreküpe çıkaracağız”

BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, “2018’e 3 buçuk katlık LNG kapasite artışıyla girdik. 2017 ve 2018 yılına Tuz Gölü’nde çalışan bir depoyla hizmet vermeye başladık.  İstediğimiz yöne gazı sevk edebileceğimiz bir kabiliyet kazandık. Toplam 1.2 milyar dolarlık kredi anlaşması yaptık. 1.2 milyar metreküp kapasitemiz var. Yeni projemizle kapasitemizi 5.4 milyar metreküpe çıkaracağız. TANAP Projesi için 1 milyar doları aşan kredi temin ettik. TürkAkım Projesi üzerinde çalışıyoruz. Türkiye tarafı için hattın mühendisliğini bitirdik. Boru alımlarını tamamladık. İnşallah orayı da hedeflenen süreden daha önce devreye alacağız. 100 bin ağacı diktiriyoruz.   2018’de kısmetse Türkiye’de doğalgazın ulaşmadığı ilimiz kalmadı diyebileceğiz.  101 ilçe merkezine doğalgaz götürdük. Sektör 101 ilçeye gaz götürdü. Bu yılki hedef 82. İnşallah elbirliğiyle bu hedefimizi de gerçekleştireceğiz.  Avrupa’nın en ucuz ülkesinden daha ucuz gaz kullanıyoruz. Sanayi tüketimi de hakeza öyle. Bu faydayı sağlayan ülkemizin dinamizmi. Boru hatlarındaki teknik emniyetle ilgili 2 yıldır uğraşıyoruz. 40 kilometrelik bir petrol boru hattında sistemi kurduk, sıkıntısız çalışıyor. BOTAŞ ailesi olarak tüm enerji giderlerimizde yüzde 10 tasarruf sağladık. 2023’e kadar 300 milyon lirayı aşan bir tasarruf sağlayacağız. 92 milyon metreküp dahili tüketim gazı tasarrufu sağladık” diye konuştu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 18:30 9 Ekim 2018