Doğalgaz

Atlantic Council IN TURKEY 26 Şubat’ta uzmanları ağırlayacak

AA

Atlantic Council IN TURKEY doğal gaz sektörüne ve geleceğin eğilimlerine yön veren küresel ve bölgesel değişimleri tartışmak üzere 26 Şubat’ta İstanbul’da uzmanları ağırlayacak. ‘Gelişen LNG ve Kaya Gazı Devrimi Ortamında Yeni Bölgesel Gaz Piyasaları Dinamikleri’ konulu toplantının medya sponsorluğunu Gas&Power üstleniyor.

Atlantic Council IN TURKEY doğal gaz sektörüne ve geleceğin eğilimlerine yön veren küresel ve bölgesel değişimleri tartışmak üzere toplantı gerçekleştirecek. Gas&Power’ın medya sponsorluğunu üstlendiği toplantıda ‘Gelişen LNG ve Kaya Gazı Devrimi Ortamında Yeni Bölgesel Gaz Piyasaları Dinamikleri’ konusu ele alınacak. Geçtiğimiz yıllarda gaz piyasaları küresel ve bölgesel gelişmeler dolayısıyla bir değişim sürecindeydi. 2018’de Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi hayata geçti ve yakında Trans Adriyatik Boru Hattı ile Avrupa’ya bağlanarak Hazar Gazı’nın Güneydoğu Avrupa’ya taşınmasını sağlayacak.

LNG’nin de boru gazına alternatif sunma imkanı var

Avrupa ve Amerika’daki çeşitli aktörler arasında Rusya tarafından gerçekleştirilen Kuzey Akım II ve Türk Akımı doğal gaz boru hatları projelerinin enerji güvenliğine katkıları konusunda fikir ayrılıkları devam ettiğinden bu projeler konusundaki tartışmalar devam ediyor. Doğu Akdeniz’deki yeni ve olası gaz keşifleri bölge için yeni gaz kaynakları sunarken, bu potansiyelin karmaşık siyasi sorunları ve daha düşük fiyat sunan rakiplerin yarattığı ekonomik ve politik bariyerleri aşıp aşamayacağını zaman gösterecek. LNG’nin de bölgesel piyasaları değiştirme potansiyeli var. Doğalgaz ithal eden ülkeler için LNG arz çeşitliliği ve esneklik sağlıyor. Bu özellikle de izole pazarlarda, tek kaynağa bağımlılığın olduğu, bağımlılığın siyasi ve teknik kesinti riski taşıdığı ve üreticiye karşı siyasi olarak savunmasız kalınan ve tüketiciyi fiyat açısından dezavantajlı bir konuma düşüren durumlarda oyun değiştirici olabilir. İthalat ve ihracat altyapıları gelişip, maliyetler düştükçe LNG’nin de boru gazına alternatif sunma imkanı var.

Doğal gaz gelecekte de önemli rol oynamaya devam edecek

Doğalgaz piyasaları ve doğalgaz projelerinin geleceği öngörülen arz senaryoları üzerine kuruluyor. Orta vadede, Batı Avrupa ülkelerinde doğal gazın elektrik üretimindeki payını belirleyecek etkenlerden biri de yenilenebilir enerji kaynakları yönündeki seçim ve yatırımlara bağlı olacak.  Yine de doğal gaz halen kömüre nazaran temiz bir kaynak olarak kabul ediliyor ve tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin enerji karışımlarında öngörülebilen gelecekte önemli bir rol oynamaya devam edecek.

Toplantıya Türkiye’den ve Amerika’dan uzmanlar katılacak

Atlantic Council IN TURKEY tarafından düzenlenen ve tüm bu konuların konuşulacağı toplantıya Türkiye’den ve Amerika’dan kamu ve özel sektör temsilcileri ve uzmanlar katılacak. Toplantının yabancı konuşmacıları arasında Atlantic Council Küresel Enerji Merkezi Kurucu Direktörü ve ABD’nin Eski Avrasya Enerji Özel Temsilcisi Emekli Büyükelçi Richard L. Morningstar, Atlantic Council İcra Komitesi Üyesi ve Eski Amerika Uluslararası Ticaret Komisyonu Başkanı Dr. Paula Stern, Amerika Ticaret ve Kalkınma Ajansı Ortadoğu, Kuzey Afrika, Avrupa, Avrasya ve Avrupa Bölge Direktörü Carl Kress, Atlantic Council Küresel Enerji Merkezi Kıdemli Araştırmacısı ve Georgetown Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Brenda Shaffer ve Atlantic Council Küresel Enerji Merkezi ve Avrasya Merkezi Kıdemli Araştırmacısı ve Amerika’nın Eski Azerbaycan Büyükelçilerinden Matthew Bryza gibi isimler yer alıyor.

“Türkiye ile ortak hedeflerimiz var”

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir