Doğalgaz

AGDAŞ ve SAÜ’den yerli gaz durdurucu lansmanı

AA

AGDAŞ ve Sakarya Üniversitesi iş birliğiyle üretilen yerli gaz durdurucunun lansman töreni, AGDAŞ konferans salonunda gerçekleştirildi. Doğal gaz servis hatlarının zarar görmesi durumunda oluşabilecek kontrolsüz gaz akışı, AGDAŞ ve Sakarya Üniversitesi işbirliğiyle üretilen yerli gaz durdurucu ile önlenecek.

8 Ocak tarihinde AGDAŞ konferans salonunda gerçekleştirilen lansman törenine; Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, AGDAŞ Genel Müdür Kenan Demir, SASKİ Genel Müdür Dr. İlyas Demirci, projenin gerçekleşmesine katkı veren AGDAŞ Çalışanları, Sakarya Üniversitesi Akademisyenleri ve 60’a yakın misafir katıldı.

Lansman töreninde bir konuşma yapan AGDAŞ Genel Müdürü Kenan Demir, “Sakarya Üniversitesi ile beraber gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge projesi ile ithal ettiğimiz gaz durdurucuyu yerli imkanlarla üretecek duruma geldik. Sakarya Üniversitesinin bilgi birikimi ile AGDAŞ’ın gaz dağıtım alanındaki tecrübeleri ile yerli gaz durdurucu projesini hayata geçirdiğimiz için mutluyuz. “Yerli Gaz Durdurucu” projemiz ile EPDK’nın Aralık ayında düzenlediği Ar-Ge Çalıştayında ödül aldık. 22 ay önce başlanan bu projede emeği geçen tüm akademisyen ve AGDAŞ çalışanlarına teşekkür ederim. Artık çok basit görünen bir şey için belki 5’te bir maliyetle Türkiye’ye kazanım sağlandı. Bu, hocalarımızın çok değerli çalışmaları ve katkıları sayesinde oldu” dedi.

“AR-GE, TİCARİLEŞMEYE ULAŞIRSA DAHA FAZLA DEĞER ÜRETİLMİŞ OLUYOR”

Sakarya Üniversitesi Rektörü Fatih Savaşan ise ithal edilen bir ürünün yerli imkanlarla üretilmesinin hem kendileri hem de ülke adına önemine vurgu yaparak “AGDAŞ ve üniversitemiz güçlerini birleştirerek güzel işler başaracağını gösterdi. Herhangi bir Ar-Ge ticarileşmeye ulaşırsa aslında çok daha fazla değer üretilmiş oluyor. Bir taraftan ihracatı artırma, öbür taraftan ithalatı azaltma gibi bir fonksiyon icra ediyorsa, bu bizi daha iyi bir neticeye ulaştırmış oluyor. Hem üniversitemize hem de özel sektöre katkı sağlayacak bu gibi çalışmaların daha fazla artmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Daha sonra AGDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Gürsel Yağan projenin hayata geçirilmesiyle doğal gaz sektörüne ne gibi kazanımları olacağına değinen bir sunum gerçekleştirdi. Prof. Dr. İmdat Taymaz ise projenin süreçlerini anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Taymaz, yapılacak kalite testlerinin ardından yerli gaz durucu için seri üretim için hazır olacağını belirtti.

Sunumların ardından projede emeği geçen akademisyenler; Prof. Dr. Hatem Akbulut,  Prof. Dr. İmdat Taymaz , Prof. Dr. Akın Akıncı, Doç. Dr. Hüseyin Pehlivan, Dr. Öğr. Üyesi Sedat İriç Ve Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Coşkun adına tema yapılan fidan bağışının sertifikaları takdim edildi. Çekilen hatıra fotoğrafının ardından tören tamamlandı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 10:36 9 Ocak 2020