Doğalgaz

“3 ülkenin enerjideki iş birliği, uluslararası güvenliği sağlıyor”

AA

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Mesut Hakkı Caşın, Türkiye, Azerbaycan ve Rusya’nın enerji alanında önemli role sahip olduklarını belirterek, “TANAP ve TürkAkım doğalgaz boru hatları, birbirini tamamlayan projeler. Türkiye, Rusya ve Azerbaycan’ın enerji alanındaki iş birliği, uluslararası güvenliği sağlıyor.” dedi.

Caşın, Türkiye-Rusya-Azerbaycan ilişkilerinin ele alındığı konferansın ardından, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Azerbaycan’ın Kafkasya’da önemli bir aktör olduğuna işaret ederek, “Kafkasya bölgesinde huzur olmadan ne Asya’da ne de Avrupa’da huzur olur. Bu bakımdan Azerbaycan önemli bir kilit taşıdır.” diye konuştu.

Türkiye, Azerbaycan ve Rusya’nın enerji alanında önemli rol üstlendiğine dikkati çeken Caşın, “TANAP ve TürkAkım doğal gaz boru hatları, birbirini tamamlayan projeler. Türkiye, Rusya ve Azerbaycan’ın enerji alanındaki iş birliği, uluslararası güvenliği sağlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE’NİN YANINDA RUSYA’YI GÖRÜYORUZ”

Türkiye-Rusya ilişkilerinin de yapıcı olduğuna işaret eden Caşın, “İki ülke arasındaki ilişkiler, emperyalizme karşı mücadelenin bir örneğidir. Ülkelerimiz, değişen dünya konjonktüründe iş birliği yapmak zorundadır. Birçok alanda, Türkiye’nin yanında Rusya’yı görüyoruz.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin ABD’nin tehditlerine rağmen Rusya ile iş birliği yaptığını vurgulayan Caşın, “İki ülkenin liderleri, bazı baskıları dikkate almaksızın dik duruş sergiliyor. Bu da Türk halkı tarafından takdirle karşılanıyor.” dedi.

TürkAkım projesinin tamamlandığını belirten Caşın, “TürkAkım projesi sayesinde 32 milyar metreküp gaz Türkiye üzerinden Avrupa pazarına çıkacak. Türkiye bu miktarın yarısını alacak. Bu, çok önemli bir hadise. Ortak projelerinin devreye girmesi, iki ülkeyi daha da yakınlaştırıyor.” diye konuştu.

“AZERBAYCAN, RUSYA İLE TÜRKİYE ARASINDA YAPICI ROL ÜSTLENİYOR”

Rusya’daki Çağdaş Türkiye Araştırmaları Merkezinin Müdürü Amur Gadjiyev de Rusya-Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin, Balkanların yanı sıra Karadeniz, Hazar Denizi ve Orta Doğu bölgelerinde iş birliğini artırabileceğini söyledi.

Azerbaycan’ın Rusya ile Türkiye arasında yapıcı rol üstlendiğinin altını çizen Gadjiyev, “Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin iyi olması, Azerbaycan’ın işine yarıyor.” dedi.

AABir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir