Doğalgaz

13. Doğal gaz Ticaret Forumu, Ankara’da düzenlendi

AA

Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Doğal Gaz Ticaret Forumu’nda serbest, şeffaf ve tüm piyasa oyuncularının eşit koşullar altında rekabet edebileceği bir piyasa yapısı masaya yatırıldı.

Sibel ACAR-ANKARA/ PETFORM (Petrol ve Doğal Gaz Platformu Derneği) ve Doğal gaz İthalatçıları Derneği (GAZİD) tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Doğal Gaz Ticaret Forumu, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz başta olmak üzere sektör paydaşlarının katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.

Geleneksel olarak her yıl düzenlenen, Türkiye’nin ‘Doğal gaz Ticaret Merkezi’ olması yönündeki faaliyetlerin konuşulup tartışıldığı foruma, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, EPDK Üyeleri, Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) yetkilileri başta olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkilileri ve özel sektör temsilcileri katıldı. Toplantıda piyasa faaliyetleri ve planlamalarına yönelik çalışmalar masaya yatırıldı.

“PİYASAMIZ BİR ÇOK ÜLKEYE GÖRE İLERİDE”

Toplantının açılışında konuşan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, yaşanan her gelişmenin sektöre katkı sağladığını ifade ederek; “Sektör her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Bugünü 15 yıl öncesinden yaşama imkanımız olmadığı için böylesine dinamik bir piyasada regülasyonlardan, düzenlemelerden geçmemiz gerekiyordu. Bugün geldiğimiz noktada piyasamız birçok ülkeye göre çok ileride. Birçok ülke bizim modelimizden faydalanmak istiyor. Bizler de elimizden gelen katkıyı göstermeye çalışıyoruz. Enerji, doğal gaz deyince uluslararası ilişkileri bazı şeylerin dışında tutamayabiliriz. Bizler sektör olarak ufak adım ve sabırla yaşanan tüm süreçleri aştık. Doğal gaz sektörünü de bu doğrultuda tebrik ediyorum. Yaşadığı birçok sıkıntıya rağmen ayakta kalma mekanizmasını geliştirdi ve kendini geliştirmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“TİCARETİN DOĞASI DEĞİŞİYOR”

Forumun açılış konuşmasını yapan PETFORM Başkanı Aziz Camcı ise serbest, şeffaf ve rekabetçi piyasanın sektörün gelişimi açısından önemine vurgu yaptı. Özel sektör olarak ülkemizin Gaz Hub’ı olması yönünde atılan tüm adımları desteklediklerini ifade eden Camcı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özel ve kamu şirketlerinin katma değer sağlamalarının yegane koşulu serbest, şeffaf, tüm piyasa oyuncularının eşit koşullar altında rekabet edeceği bir piyasa yapısının oluşmasıdır. Bu forumun gerçekleşmesinin temel nedeni bu hedefler doğrultusunda ülkemizde sürdürülebilir ve öngörülebilir bir doğal gaz piyasasının oluşmasına katkı sağlama arzusudur. Geçtiğimiz 12 yılda gerçekleştirilen bu forumla ilgili paydaşları tek masa etrafında toplayan tek platform olması açısından önemli bir misyon üstlendiğimizi düşünüyoruz. Son zamanlarda küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerin ülkemize olan etkilerini daha fazla konuştuğumuz yeni bir sürece giriyoruz. Diğer taraftan birçok üretici ülkenin pazar arayışı içinde olduğunu hep birlikte gözlemliyoruz. Yeni üreticilerin piyasaya girmesi ile birlikte özelikle petrole endeksli rekabeti kısıtlayan uzun dönemli sözleşmelerin yerini kısa ve orta dönemli sözleşmelere bıraktığını görüyoruz. Dünya piyasalarındaki tüm bu gelişmeleri yakından takip ediyoruz.”

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir