Akaryakıt

Yeni otomasyon sisteminde yapılacak değişiklikler tartışıldı

AA

1240 sayılı Petrol Piyasasında Dağıtıcı Lisansı Sahiplerinin Bayi Denetim Sistemine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Karar’da 1 Ocak 2020 itibariyle geçerli olacak değişikliklerle ilgili bugün EPDK, PETDER ve şirket temsilcilerinin katılımıyla bir değerlendirme toplantısı yapıldı.

EPDK’nın, petrol piyasasında faaliyet gösteren dağıtıcı lisansı sahiplerinin tescilli markaları altında piyasaya sunulan akaryakıta ilişkin kalite kontrol izlemesinin etkin biçimde yapılması ve bayilerde kaçak akaryakıt satışının önlenmesini teminen denetim sistemi kurması ve uygulamasına ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amacını taşıyan 1240 sayılı Kurul Kararı’nda 1 Ocak 2020 itibariyle geçerli olacak değişikliklerle ilgili olarak bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

EPDK ve PETDER tarafından gerçekleştirilen ve akaryakıt şirket temsilcilerinin katılımıyla yapılan toplantıda 1240 sayılı kanunda yapılacak değişiklikler ve bu değişiklikler hakkında karşılıklı değerlendirmeler yapıldı.

Toplantıda bu yeni yapı hakkında; Uzaktan Erişim Sisteminin Asgari Koşulları, Yeni Istasyon Otomasyon Sistemi, Tarımsal Amaçlı Satış Tankeri, Bayilerin dağıtıcılara satış verilerini vermesi, Akaryakıt İstasyonlarında Fiyat Takibi, İstasyon Otomasyon Sistemi Raporu konuları değerlendirildi.

EPDK Enerji Uzmanı Oray Güngör toplantıyla ilgili gazetemize özel yaptığı değerlendirmede söyle konuştu:

“1240 kurul kararın sahada uygulanmasıyla ilgili değişiklikler yaptık. Sahada uygulanırsa ne gibi sorunlar olur bunları tartıştık. Çünkü dağıtıcılar bu sahada ve burada denetimlerini yapıyorlar. Nasıl daha etkin hale getirebiliriz diye tablolar oluşturduk ve onların sahadaki durumunu görmek istedik. Toplantı bu kapsamda idi. 2020’den önce hazırlıkları ne kadar tamamladıkları, tamamlama sürecinde ne gibi sorunlar yaşadıklarını ve ileride oluşabilecek diğer mevzuat değişiklikleri neler olabilir diye görüş alışverişi yapmak için toplandık. Oldukça verimli geçti toplantı. Bizim de bazı fikirlerimiz ortaya çıktı. Onlar da hem kendi aralarında hem de bizimle tartıştılar, böylece bazı çözülemeyen konuları çözmüş olduk.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: #, #
Son güncelleme: 15:03 29 Kasım 2019