Akaryakıt

Yarış pistlerinden yollara

AA

Shell, her yıl Ar-Ge çalışmalarına 1 milyar doların üzerinde yatırım yapıyor, motor sporlarına yönelik inovasyon çalışmaları yürütüyor. Ferrari, BMW ve Hyundai gibi motor sporları takımlarıyla uzun yıllardır yürütülen iş birlikleri Shell’in, motor yağlarına yönelik Ar-Ge çalışmalarında anahtar rol oynuyor.

Pistlerden edinilen bu tecrübe ve Ar-Ge çalışmaları sonucunda, patentli PurePlus Teknolojisi ile ilk kez doğal gazdan motor yağı üretimine geçildi.

Shell Helix Ultra’yı performasın en üst seviyelere çıktığı pist koşullarında deneyimleyen, Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) Hyundai Yarış Pilotları Thierry Neuville, Dani Sordo ve BMW DTM Yarış Pilotu Augusto Farfus, kıyasıya mücadelenin yaşandığı zorlu koşullarda Shell Helix Ultra’nın yüksek performans ve araçlarının motorları için üstün koruma sağladığı görüşlerinde birleşiyorlar.

Shell, motor performansının ve motor yağından beklentinin en üst seviyeye çıktığı Formula 1, DTM ve WRC gibi yarış pistlerinden edindiği tecrübeyi günlük hayatımızda kullandığımız araçlara aktarıyor ve Shell Helix Ultra ile yolculuklar keyfe dönüşüyor. Sürücüler, Shell Helix Ultra ile yüzde 3’e varan yakıt tasarrufu sağlıyor, üstün motor koruma özelliği ile daha güçlü ve daha uzun süren motor performansına ulaşıyor. Shell Helix Ultra aynı zamanda karbon ayak izini azaltıyor.

Yürüttükleri köklü iş birlikleri sayesinde dünyada tavsiye edilen motor yağı üreticisi olmanın önemine vurgu yapan Shell & Turcas Madeni Yağlar Genel Müdürü Seyfettin Uzunçakmak “Müşteri beklentilerini karşılamayı ve ötesine geçmeyi hedefleyen hizmet anlayışımızı, en son teknolojiyle geliştirdiğimiz ürünlerimizle destekliyoruz. ‘Pureplus Teknolojisi’ ile ürettiğimiz binek araçlara yönelik Shell Helix motor yağları, kullanıcılara yüksek performans, üstün koruma ve tasarruf sağlamaya yardımcı oluyor. Hedefimiz, müşterilerimize yüksek performans alacakları ürünler sunmaya devam etmek” diye konuştu.

Doğal gazdan üretilen ilk motor yağı: Shell Helix Ultra

Shell, ABD, Almanya, İngiltere, Hollanda ve Japonya’da madeni yağ konusunda uzmanlaşmış araştırma laboratuvarları bulunuyor. Bu laboratuvarlarda çalışan yaklaşık 200 bilim insanı ve madeni yağ mühendisi, her yıl milyonlarca kilometrelik saha denemeleri gerçekleştiriyor. Bu çalışmaların bir sonucu olarak Shell’in madeni yağ, baz yağ ve gres alanlarında 150’den fazla patenti bulunuyor.

Shell, 2014 yılında teknolojisi ile devrim niteliğinde bir ürüne imza attı. Shell PurePlus Teknolojisi, doğal gazı, ham petrolde var olan kirletici maddelerin hiçbirinin bulunmadığı kristal berraklığında bir baz yağa dönüştüren bir işlem olarak öne çıkıyor.

Motor Sporlarında Ferrari, BMW ve Hyundai’nin İş Ortağı Shell

Shell-Ferrari İş birliği: Shell Helix motor yağlarının, motor sporlarının zirvesi olarak kabul edilen Formula 1’de Scuderia Ferrari takımı ile 1930’lu yıllardan bu yana devam eden köklü bir iş birliği bulunuyor.

Shell – BMW İş birliği: BMW Motorsporları takımıyla motor yağları konusunda kapsamlı bir işbirliği mevcut. Dünyanın önde gelen binek otomobil yarışlarından “Deutsche Tourenwagen Masters” (DTM), “TUDOR United SportsCar Şampiyonası” (USCC) ve “Nürburgring-Nordschleife 24 Saat Yarışları” (Almanya) başta olmak üzere Avusturya, Kanada, Almanya, Hollanda, Rusya ve ABD’deki yarışmalarda kapsıyor.

Shell-Hyundai İş birliği: Araç dayanıklılığının en zorlu koşullarda test edildiği yarışlardan biri olan Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) kapsamında Hyundai ile iş birliği bulunuyor.

THIERRY NEUVILLE, HYUNDAI SHELL MOBIS WRC YARIŞ PİLOTU “Başarılı olmak için sürekli olarak kendinizi geliştirmek, tüm detaylara dikkat etmek ve tüm hava ve çevre koşullarını doğru analiz etmeniz gerekmektedir. Zorlayıcı şartlarda araç kullanmak aynı zamanda aracın motoruna binen stresi ve baskıyı da arttırmaktadır. Zorlu yarış koşullarında aracımın motorunu en iyi şekilde koruduğu için Shell Helix Ultra çok önemli.” dedi.

DANI SORDO, HYUNDAI SHELL MOBIS WRC YARIŞ PİLOTU “Ralli tutkumun kaynağı bu sporun heyecanından ileri geliyor. Rallinin ekstremliği de en yüksek güç ve performansa ihtiyaç duyulduğu anlamını taşıyor. Shell Helix Ultra motor yağının aracımın motorunda kullanılması, bu ekstrem koşullarda araba kullanırken ihtiyaç duyduğum korumayı sağlıyor” dedi.

 

AUGUSTO FARFUS, BMW DTM YARIŞ PİLOTU “Bir sporcu olarak, sürekli problemlerin üstesinden gelerek kendinizi daha ileriye taşımalısınız. Shell Helix Ultra’nın araç motorumu koruması, motordaki ısı ve basınca rağmen bana güven ve emniyet duygusu sağlıyor. Bu motor yağı, istediğim maksimum güç ve performansı göstermeme ve karşılaştığım engelleri aşmama yardımcı olacak” diye konuştu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir