Akaryakıt

Uygun yakıt ikmaline ‘etiket çözümü’

AA

Akaryakıt istasyonları ve araç sahiplerini çok yakından ilgilendiren etiketleme uygulaması 30 Eylül tarihi itibarıyla Türkiye’de başlayacak.

Akaryakıt istasyonlarında alternatif yakıt uygulamalarıyla ilgili AB Direktifi 2014/94/EU uyarınca istasyonları ve araç sahiplerini çok yakından ilgilendiren etiketleme uygulaması 30 Eylül tarihi itibarıyla Türkiye’de başlayacak.

Uygun yakıt ikmalinin önemli ölçüde sağlanması hedefleniyor

Söz konusu direktif doğrultusunda hazırlanan “TS EN 16942: Yakıtlar- Araç uyumluluğunun gösterilmesi – Tüketicinin bilgilendirilmesi için grafiksel gösterim standardı” uyarınca, akaryakıt istasyonlarında tabancalara ve tabancının pompaya takıldığı yerin hemen üzerine, tabancanın hangi yakıtı içerdiğine ilişkin etiket yapıştırılacak. Aynı tip etiketler, yeni üretilen araçların yakıt deposu kapaklarında veya araçların kullanma kılavuzlarında bulunacak. Etiketlerde yakıt türü, yakıtın içeriğinde olabilecek en fazla biyoyakıt oranı ve türüne ilişkin bilgiler yer alacak. Böylece araçlara uygun yakıt ikmalinin önemli ölçüde sağlanması hedefleniyor.

Türkiye’de 30 Eylül itibarıyla başlayacak

Uygulama, Avrupa ülkelerinde değişik tarihlerde olmak üzere genel olarak Ekim ayında yürürlüğe girecek. TSE tarafından hazırlanan TS EN 590 ve TS EN 228 standartları uyarınca dizel ve benzin yakıtları için uygulama Türkiye’de 30 Eylül itibarıyla başlayacak. Ancak LPG için TS EN 589’da yapılması gereken revizyon henüz yapılmadı. Revizyon yapıldığı anda uygulama LPG için de yürürlüğe girecek.

Yaz-kış sıkıntısı

Şu an için öngörülen uygulamaya göre etiketlerde yakıtın yaz tipi ve kış tipi olduğuna ilişkin bir ifadenin de olması gerekiyor. Ancak bu durumun, etiketlerin 6 ayda bir değiştirilmesini gerektirmesinden dolayı, TSE’nin başka bir ifade şekli kullanarak bu sorunu ortadan kaldıracağı ifade ediliyor.

Uygulamanın özellikle araçlarda etiketlemenin yaygınlaşmasıyla sık karşılaşılan yanlış dolum sorununu büyük oranda çözmesi hedefleniyor. Türkiye’de Benzin E5, Benzin E10, Motorin B7 ve LPG olmak üzere 4 çeşit yakıt için etiket kullanılacakken, bazı Avrupa ülkelerinde bunların yanı sıra Benzin E85, Dizel B10, Dizel XTL, H2, LNG ve CNG ile birlikte kullanılacak etiket sayısı 10’u buluyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: #
Son güncelleme: 8:03 8 Ağustos 2018