Akaryakıt

TVEL, BRR’ye nükleer yakıt tedarik ediyor

AA

TVEL Yakıt Şirketi, Macaristan’daki Budapeşte Araştırma Reaktörü’ne yakıt tedarik etmek üzere Macaristan Bilimler Akademisi Enerji Araştırmaları Merkezi’yle anlaşma yaptı.

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un yakıt şirketi TVEL JSC ve Macaristan Bilimler Akademisi Enerji Araştırmaları Merkezi, Budapeşte Araştırma Reaktörü (BRR) için nükleer yakıt tedarik etmek üzere Rusya ile anlaşma imzaladı. Uzun süreli olan bu anlaşma 2019 yılından başlayan yakıt tedarikini kapsıyor.

Rosatom’dan konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre Budapeşte araştırma reaktörü, Macaristan’da özellikle nükleer gücü geliştirmek üzere bilimsel ve nükleer fizik ve malzeme bilimi alanında uygulamalı araştırmalar yapmak amacıyla kullanılıyor. Budapeşte Nötron Merkezi’nin ana araştırma tesisi olan BRR, reaktör malzemelerinin ve nükleer yakıt döngüsünün özelliklerini araştırıyor.

“NÜKLEER ENERJİ, ULUSAL ENERJİ SİSTEMİ İÇİN STRATEJİK BİR ÖNCELİK”

TVEL ile imzaladıkları anlaşmayı değerlendiren Macaristan Enerji Araştırmaları Merkezi Genel Müdürü Akos Horvath, merkezin doksanlı yılların başlarından itibaren, Paks NGS operasyonları için artan bir öneme sahip olduğunu söyleyerek “Nükleer enerji, ulusal enerji sistemi için stratejik bir öncelik olarak belirlendi. Macar Hükümeti bu alandaki yerli araştırma deneyimine özel bir önem veriyor. Özellikle de reaktör yapısal malzemelerinin radyasyon yaşlanması, kullanılmış yakıt ve radyoaktif atık yönetimi, nükleer yakıt döngüsünü kapatma ve nükleer yakıtın termomekanik davranışı konulara oldukça önem veriliyor” açıklamasında bulundu.

“TVEL, ARAŞTIRMA REAKTÖRLERİ İÇİN YAKIT VE BİLEŞEN ÜRETİMİ YAPIYOR”

TVEL JSC Dış Ticaret Kıdemli Başkan Yardımcısı Oleg Grigoriyev ise anlaşmayla ilgili değerlendirmesinde, “TVEL Yakıt Şirketi, güvenilir bir tedarikçi olarak, Rus tasarımı olan ve olmayan farklı tip araştırma reaktörleri için çok çeşitli nükleer yakıt ve bileşeninin üretimini yapıyor. Ancak bu durumda en önemli olan husus nükleer güç teknolojisinin gelişimi için kurulan kapsamlı Rus-Macar ortaklığıdır. Macar bilim insanları, Paks NGS ve TVEL mühendisleri ile beraber, VVER-440 yakıt döngüsünün 15 aya kadar uzatılması konulu çok özel bir projeyi hayata geçirdiler” dedi. Şu anda uzmanların, yapılacak olan Paks-2 NGS’de kullanılacak VVER-1200 yakıtının geliştirilmesi ve onaylanması için ortak bir çalışma yürüttüğüne değinen Grigoriyev, “Macar ortaklarımıza Rus teknolojisine güvenlerinden ötürü minnettarız ve araştırma tesisleri ve büyük ölçekli nükleer güç konularında işbirliklerimizin bir arada devam etmesi bizi çok memnun ediyor” şeklinde konuştu.

 

Budapeşte araştırma reaktörü Orta Avrupa’da bulunan en eski ve en güçlü reaktörlerden biri olarak dikkat çekiyor. BRR, VVR tipi (su-soğutmalı, su-kullanımlı) ve Sovyet tasarımı bir reaktör olma özelliği taşıyor. BRR, 1959 yılında önemli bir hal aldı, o zamandan beri birkaç defa geliştirildi ve modernize edildi. Bu süre boyunca tesis, TVEL Yakıt Şirketinin bir girişimi olan Novosibirsk Kimyasal Konsantre Tesisi’nin tedarik ettiği yakıtla çalıştı. Reaktör, 2012 yılından bu yana sadece düşük seviyede güçlendirilmiş yakıt düzenekleri ile donatılıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 13:33 6 Eylül 2019