Türkiye Petrolleri'ne kadın eli değdi

Türkiye Petrolleri’ne kadın eli değdi

Gaziantep’te bulunan Türkiye Petrolleri istasyonlarından MEDEV Petrol, akaryakıt sektöründeki kadın istihdamını desteklemek amacıyla, ön saha alanındaki 6 kadın çalışanı ile mesleklerde cinsiyet ayrımcılığının önüne geçerek kadınların her alanda çalışabileceği konusunda etkili bir mesaj verdi.

Kadınların iş gücüne katılımı; toplumsal cinsiyet eşitliği, kadınların bireysel olarak toplumda güçlenmesi ve sosyo-kültürel kalkınmanın yanı sıra, küresel rekabet düzeninde ekonomik büyümenin de önemli bir unsuru. Toplumsal olarak sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin arasında yer alan kadınların iş gücüne daha çok katılması, artık bir sosyal sorumluluk projesi olarak değil, toplumsal bir görev olarak görülüyor. Bu bağlamda, Gaziantep’te bulunan Türkiye Petrolleri istasyonlarından MEDEV Petrol, istasyon ön saha çalışanlarında kadın istihdamına özellikle hassasiyet gösterdi ve 6 kadın çalışanı işe aldı.

“ÇALIŞMA AZMİ OLDUKTAN SONRA HERKES HER ALANDA ÇALIŞABİLİR”

Gaziantep MEDEV Petrol’ün sahibi Yılmaz Deveci, işletmesinde yaptığı istihdam hakkında: “Kadınlarımızın emeklerinin karşılığını alması için ve toplum düzeninde güzel şeylere vesile olmak amacıyla ilk önce kendimizi değiştirmeye başladık. Bu örnek davranışımızın diğer tüm istasyonlara yayılmasını istiyoruz. Kadınların fırsat verildiğinde, her alanda başarı göstereceğini bir kez daha kanıtlamış olduk. Türkiye Petrolleri bayisi olarak ülke genelinde başlayan bu toplumsal harekete destek vermekten dolayı çok mutluyum. Unutmayalım; çalışma azmi olduktan sonra herkes her alanda çalışabilir” diye konuştu.

‘MUTLU BİR İFADEYLE BİZİ İZLİYORLAR’

Türkiye Petrolleri’nde 1 yıldır çalışan İslim Deveci; “İşimi severek yapıyorum, istasyona gelen müşteriler hayret ve şaşkınlıkla bize bakıyorlar. Kadınlar her alanda çalışabilir” dedi.

İki çocuk annesi Serap Durmuş ise 2 yıldır Türkiye Petrolleri ailesinin üyesi. Kadınların her alanda başarılı olabileceğini vurgulayan Durmuş; “Türkiye Petrolleri’ne ve MEDEV Petrol’e kadınlara akaryakıt sektöründe iş imkanı tanıdığı için teşekkür ediyoruz. İşimden çok memnunum” diyerek uzun yıllar bu mesleği yapmak istediğini belirtti.

Türkiye Petrolleri madeni yağ ailesi yenilendi