Akaryakıt

Türkiye Petrolleri Pazarlama Direktörlüğü görevine teknoloji sektöründen transfer

AA

Türkiye Petrolleri’ne teknolojii sektöründen transfer olan ve Pazarlama Direktörlüğü görevini üstlenen Aysun Şabanlı ile bu transferin detaylarını konuştuk.

Marka ve pazarlama stratejileri ile akaryakıt dışı ürünler grubunun yönetim sorumluluklarını üstelenmek üzere, Mart 2018 tarihi itibariyle Türkiye Petrolleri Pazarlama Direktörü olarak atanan Aysun Şabanlı Enerji Petrol Gaz’ın sorularını yanıtladı.

Teknoloji sektöründen akaryakıt sektörüne transfer oldunuz. Bu transferin hedeflerinin neler olduğunu düşünüyorsunuz?

Teknolojinin tüm sektörleri dönüştürdüğü, iş yapış biçimlerini yeniden tanımladığı, tüketici deneyimini adeta yeni baştan yarattığı bir dönemi yaşıyoruz. Teknoloji ve dijitalleşme ile birlikte tüm sektörler dönüşüyor ve evriliyor. Teknoloji sektörü kendi içerisinde hızlı, dinamik ve değişken olmasıyla diğer sektörlerden ayrılıyordu. Ancak günümüzde, teknoloji, dokunduğu sektörleri de kendi gibi dinamik ve değişken bir hale getiriyor. Bu noktada teknoloji sektöründe edindiğim tecrübelerimin, Türkiye Petrolleri’nin 360 derece tüketici odaklı bir akaryakıt markası olma yolundaki hedeflerine katkıda bulunacağına inanıyorum.

“GÜCÜMÜZÜ DAHA DA SAĞLAMLAŞTIRMAYI HEDEFLEYECEĞİZ”

Marka dönüşüm sürecini nasıl yönetiyorsunuz? Bunun ne kadar zaman alacağını düşünüyorsunuz?

Akaryakıt dağıtım sektöründe 20 yılı aşkın deneyime sahip Turkuaz Petrol’ün ülkemizin köklü markalarından Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş. ile güçlerini birleştirmesi hem ülke ekonomisi hem de sektör için son derece önemli bir gelişme. Bu birleşmeyle birlikte Türkiye Petrolleri olarak pazarda daha büyük ve güçlü bir alana sahip olduk. Sorumluluklarımız ve hedeflerimiz de elbette bununla doğru orantılı olarak artmış durumda. Türkiye Petrolleri’nin modern, inovatif ve enerjik bir kimlikle insan ve topluma fayda odaklı bir marka olarak akaryakıt sektöründeki köklü tarihini günümüze taşıyarak markayı dönüştürmeyi ve hizmet kalitesinde yeniliklere imza atarak sektördeki gücünü daha da sağlamlaştırmayı hedefleyeceğiz. Bunun için de odağımız; sadece insan ve insana daha iyi ürünler ulaştırarak daha iyi hizmet etme misyonu…

Akaryakıt sektörü için pazarlama ve iletişim faaliyetlerinin neden önemli olduğunu düşünüyorsunuz?

Günümüzde pazarlama faaliyetleri ancak ve ancak insana ve topluma hizmet ettiği müddetçe anlamlı. Özellikle akaryakıt sektöründeki markaların toplumsal faydayı önceliklendiren bir misyonla faaliyet göstermesi son derece kritik. Sektörde marka olarak öne çıkmanın önemli bir başka yolu da, hizmet kalitsinde önderlik edecek yenilikçi projelere imza atmaktan geçiyor.

İyi bir hizmet sunmanın yanı sıra artık sunduğumuz hizmetleri iyi anlatmamız, farklılaşmak için hedef kitlelerimiz ile diyalog halinde olmamız gereken bir dönemi yaşıyoruz. Hizmetlerimizi mükemmel bir operasyonel süreçle yönetmek elbette hala sektörümüzün olmazlarından. Bunun yanı sıra hizmetlerimizi farklı segmentlerle proaktif iletişim yöntemleriyle paylaşmamız, müşteri memnuniyetini ve deneyimini artırmak için paydaşlarımızla sürekli iletişim ve ilişki halinde olmamız gerekiyor. Stratejik olarak gerçekleştirilen pazarlama ve iletişim faaliyetleri tam olarak bu noktalarda devreye giriyor.

“HİZMET VE FAYDA DEĞERİNİ ARTTIRACAĞIZ”

2018 yılının ikinci yarısında önceliği olan yatırım ve projelerinizle ilgili olarak hedefleriniz neler?

Türkiye Petrolleri olarak insana, topluma ve çevreye saygı yaklaşımıyla markamızın geçmişten gelen köklerini muhafaza ederek, hizmet ve fayda değerini arttıracağız. Türkiye Petrolleri’nin bugüne kadar sahip olduğu güçlü değerleri geleceğe taşırken aynı zamanda tüketicisini yeniliklerle buluşturan bir marka olması için çeşitli projeler hayata geçireceğiz.

AYSUN ŞABANLI

Aysun Şabanlı, Türkiye Petrolleri Pazarlama Direktörü olarak atanmadan önce Yota Devices Türkiye ve İsrail’den Sorumlu Ülke Müdürü olarak görev yaptı ve markanın bu ülkelerdeki start- up süreçlerini ve marka tutundurma faaliyetlerini yönetti. 2011-2015 yılları arasında Sony Mobile Türkiye Ülke Lideri ve Güney Doğu Avrupa ve Akdeniz Bölgeleri Pazarlama Direktörü olarak Sony Mobile’ın markalaşma süreçlerini yönetti ve markanın, sektörde hacmini büyütmesini sağlayarak akıllı cep telefonları pazarında önemli bir oyuncu olarak konumlanmasına katkıda bulundu. 2008 – 2011 yılları arasında ise; LG Elektronics Marka Pazarlama Müdürü olarak görev yaparken birçok ödül kazanan pazarlama iletişimi projesini yönetip, LG Electronics’in marka bilinirliğini Türkiye’de yerleştiren ekip içerisinde yer aldı.

Şabanlı, İstanbul Üniversitesi Ekonomi Lisans ve University of Westminster, Pazarlama Yönetimi Lisans Üstü eğitimini tamamladı.

Aysun Şabanlı, ayrıca, halihazırda Bahçeşehir Üniversitesi Executive MBA programında Stratejik Pazarlama ve Bütünleşik Pazarlama İletişimi derslerinde öğretim üyesi olarak görev yapıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir