Akaryakıt

Zirve’de ‘Türkiye Akaryakıt Piyasaları’ konuşuldu

AA

9. Türkiye Enerji Zirvesi’nin öğleden sonraki kısmı oturumlarla başladı. Enerji Yayın Grubu Başkanı Sertaç Komsuoğlu’nun moderatörlüğünde ‘Türkiye Akaryakıt Piyasaları’ oturumu sektör paydaşlarıyla birlikte masaya yatırıldı.

EPDK Petrol Dairesi Başkanı Abdullah İnce,2018 yılı faaliyetlerini etkileyen düzenlemeler; ÖTV’de eşel mobil nedeniyle azalan ÖTV tutarlarının yeniden düzenlenmesi için yapılıyor. Akaryakıt kalite izleme sistemi kapsamında 457 adet motorin,405 adet kurşunsuz benzin incelemeye gönderildi. Bütün istasyonlarımızda seviyenin çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Dikkat edilmesi gereken hususlar; Otomasyon verilerinin doğru ve zamanında iletilmesi, Otomasyona ilişkin yaşanan aksaklıkların EPDK’ya ivedilikle bildirilmesi, Stok miktarlarının her an erişebilir olacak şekilde mevzuat kapsamında tutulması. Tutulacak stok miktarının en az yüzde 50’lik kısmının beyaz ürün ve havacılık yakıtlarından oluşması. Faturasız satışlar için; maliye bakanlığının bu konuda bir çalışması var. Tüm dağıtım şirketlerini de dahil edecekler. Dağıtım şirketleri kayıt olmadıkları sürece lisans alamayacaklar” dedi.

PETDER Başkanı Selim Şiper, “İçinde bulunduğumuz şu zor günlerde finansal sağlamlığımıza dikkat edip birbirimize destek olacağız. Türkiye’de akaryakıt tüketiminde sağlıklı büyüme görüyoruz. Ülke olarak artan milli gelir çerçevesinde akaryakıt piyasası Avrupa ülkelerinin aksine artış gösterdi. Bunun iki sebebi var. Bir doğalgaz ve yenilenebilir enerjinin pay alması ikincisi de Avrupa enerjiyi daha verimli kullanıyor. Dolayısıyla onlarda akaryakıt tüketiminin düşmesi oldukça normal. Türkiye’nin en büyük vergisini bizler topluyoruz. Önemli konular; Dağıtım şirketleri ve bayilerin finansal sağlamlıkta yaşayabileceği enflasyona yenik düşmeyecek marj yapısı, öngörülebilirlik ve yatırım planlarının temel varsayım unsurlarının belirli olması, Finansman ve ilave maliyetler, yapısal ve hizmetsel sürdürülebilirlik. Yatırım yapıp ülke ekonomisine katkı sağlamak kutsaldır.  Olası ithalat sorunları; özellikle motorinde mecburuz ithalat yapmaya. İthalat yapmak demek kısa vadede ödeyeceğiniz dolar demektir. Doların durumunda ithalat gittikçe tehlikeye doğru gidiyor” diye konuştu.

TABGİS Genel Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, “Akaryakıt sektörü ve finansal çözüm önerileri isimli bir sunum gerçekleştirdi. Dağıtıcı ve bayi marjı enflasyona göre belirlenmelidir. Çünkü bayi ve dağıtıcı payları enflasyon oranının oldukça altında seyretmektedir. Ülkemizde akaryakıt istasyonu giderleri diğer ülkelere göre yüksektir. Kurul kararı nedeniyle petrol piyasası fiyatları serbestçe belirlenememektedir. Fiyat bileşenleri içerisinde mayıs ayından bu yana olan maliyetler yansıtılamamaktadır. İstasyonlarda satış oranı yüzde 60 oranlarında. Nisan-Ekim ayında takas komisyon oranı 1,46 iken ekim ayında yüzde 2,32 ye yükselmiştir. Bu artış Nisan ayında litrede 8 kuruşluk erimeye neden olmuştur. Öneri; dağıtıcı bayi marjı enflasyon oranında güncellenmeli. Yeni bir fiyat metodolojisine geçilmelidir. Elektronik sistemler aracılığıyla yapılan düzenlemeler gözden geçirilmelidir. Uygulamada şeffaflık yoktur. Kanuni kısıtlamalara aykırılık mevcuttur. Elektronik satışlar ‘bayi’ satışı değildir. Öneri; öncelikle şeffaflık ile ilgili sorun çok acil çözülmelidir. Elektronik sistemler üzerinden yapılan satışlarda yüzde 15’lik ve 5 bin ton sınırının denetlenmesi. Finansal aracılık hizmetleri uygulamadan kaldırılmalıdır. Finansal promosyonlar ve sadakat kartı uygulaması kaldırılmalıdır. Nakliye ücretleri bayi marjının dışında belirlenmelidir” ifadelerini kullandı.

PÜİS Başkanı İmran Okumuş, “Her şeyi kamudan istiyoruz fakat kamu da bize hiçbir şey vermiyor. Batıyoruz. Kar marjı denen şey artık bitti. Benim temsil ettiğim sendikadaki meslektaşlarımın çoğu batıyor. Çözüm bu salonda. Sektörü kendi içinde bazı kararları alıp kamuya öyle gitmeliyiz. Kendi içimizde birlik olamazsak sıkıtı yaşamaya devam edeceğiz. Sektörüm adına tüketici ve bayiyi koruyacak tüm ortak adımlarda katkı sağlayacağıma söz veriyorum” şeklinde konuştu.

ADER Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Latifoğlu, Kaçakçılık anlamında en dipte olduğumuz dönemi yaşıyoruz. Tüm kamuya teşekkürü borç bilirim. Kâğıt veya diğer oyunlarla yapılan kaçakçılığın düzeltilmesini istiyoruz. Biodizeli harmanlanması konusu. Biodizeli fiyatı yukarıda kaldı. Uygulamada teknik olarak bir takım eksiklikler var. Bu yükümlülüğün bir sene daha ertelenmesini talep ediyoruz. Nakliye ücretleri;  nakliyeyi kim yüklüyorsa o karşılamalı. Dağıtıcı Lisansı Almak İçi Yeterlilik Şartları yeniden düzenlemeli. Bazı şeyleri kolaylaştırmak rekabeti değil illegal olmayı artırıyor. Dağıtıcılar arası ticaretteki 60 bin kısıtlaması destekliyoruz. Ulusal stok konusunda; sektöre nefes aldırdı. 2019 yılında da 10 gün olarak devam etmesini istiyoruz” dedi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 16:06 9 Ekim 2018