Akaryakıt

Tüpraş’tan yılın ilk çeyreğinde 6,2 milyon ton ürün satışı

tüpraş petrol
AA

Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ, yılın ilk çeyreğinde yüzde 84,6’lık kapasite kullanımıyla 6 milyon ton üretim yaparken, toplam 6,2 milyon ton ürün satışı gerçekleştirdi.

Tüpraş, 2020 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Yılın ilk çeyreğinde toplam 6,0 milyon ton üretim ve 6,2 milyon ton satış yapan Tüpraş’ın bu dönemdeki yatırım tutarı ise 320 milyon TL oldu.

Tüpraş’tan konuyla ilgili yapılan açıklamada petrol ürünleri talebinin, küresel ekonomideki yavaşlama ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle yıla zayıf bir başlangıç yaptığı belirtilirken dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınını önlemeye yönelik karantina tedbirlerinin hayata geçirilmesinin ardından ise daha önce hiç görülmemiş bir talep daralması yaşanmaya başladığı ifade edildi.

Küresel havacılık faaliyetlerinin, uluslararası ve bölgesel uçuşların iptalleriyle büyük ölçüde durma noktasına gelmesiyle en büyük olumsuz etkinin jet yakıtı talebinde yaşandığı kaydedilen açıklamada, dünya nüfusunun yarısından fazlasını kapsayan gönüllü ve zorunlu sokağa çıkma yasakları nedeniyle karayolu yakıtlarına olan talebin de bu zayıflamadan payını aldığı ve düşen talebin etkisiyle ürün marjlarının baskılandığı bildirildi

PETROL FİYATLARINDAKİ TARİHİ DÜŞÜŞ

Şirketin açıklamasında, yıla 66 dolar seviyelerinde başlayan Brent petrolün varil fiyatının, talep tarafında yaşanan gelişmeler ışığında yaklaşık yüzde 21 azalarak mart ayı başlangıcı itibarıyla 52dolar seviyelerine indiği hatırlatıldı. Petrol fiyatlarını desteklemek amacıyla OPEC’in 5 Mart’ta gerçekleştirdiği toplantıda üretim kısıtlamalarının devam etmesine dair sonuç alınamayınca, tarihte ilk kez eş zamanlı arz ve talep krizi yaşandığı ifade edilen açıklamada, Brent fiyatının mart sonu itibarıyla yaklaşık 18 dolar seviyelerine kadar gerilediği anımsatıldı.

“PETROL FİYATLARINDAKİ KESKİN DÜŞÜŞ İLE BÜYÜK STOK ZARARI KAYDEDİLDİ”

Açıklamaya göre Tüpraş 2020 yılının ilk çeyreğinde yüzde 84,6’lık kapasite kullanımıyla 6,0 milyon ton üretim yaparken, 4,6 milyon tonu yurt içinde olmak üzere, toplam 6,2 milyon ton ürün satışı gerçekleştirdi. Tüpraş’ın 2020 yılı ilk çeyrek cirosu yüzde 18 azalarak 16,9 milyar TL oldu.

Tüpraş, düşük rafineri karlılığı ortamına ilave olarak petrol fiyatındaki gerileme neticesinde görülen stok zararının da etkisiyle, 2020’nin ilk çeyreğinde 2 milyon 265 bin TL net zarar kaydetti.

Şirket konuyla ilgili olarak, “Tüpraş, yürüttüğü güçlü ve disiplinli finansman politikalarıyla içinde bulunduğumuz dalgalı dönemde güçlü bilançosunu korudu. Güçlü bilançonun devamlılığını hedefleyen etkin finansman yönetimi önümüzdeki dönemde de Tüpraş’ın operasyonlarını destekleyecek şekilde esas olmaya devam edecek” açıklamasında bulundu.

“TÜPRAŞ, EMNİYETLİ İŞLETME ANLAYIŞIYLA TÜRKİYE’NİN AKARYAKIT İHTİYACINI KARŞILAMAYA DEVAM EDİYOR”

Açıklamada, güçlü bilançonun devamlılığını hedefleyen etkin finansman yönetiminin önümüzdeki dönemde de Tüpraş’ın operasyonlarını destekleyecek şekilde esas olmaya devam edeceğine vurgu yapılarak, “Emniyetli üretim önceliğiyle hareket eden Tüpraş, salgının ilk günlerinden bu yana, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm yetkili mercilerin güncel öneri ve direktifleri doğrultusunda önlemleri almış ve Türkiye’nin akaryakıt ihtiyacını karşılama görevini, hiçbir aksaklığa izin vermeden başarıyla yerine getirmiştir.” ifadesi kullanıldı.

Tüpraş’ın, Türkiye’nin enerji ihtiyacının karşılanması konusunda stratejik öneminin bilincinde olduğu belirtilerek, “Tüpraş, 2020 yılının ilk çeyreğinde de modernizasyon ve enerji verimliliği konularında projelerini sürdürerek, toplam 320 milyon lira yatırım harcaması gerçekleştirmiştir. Tüpraş, güçlü insan kaynağı ve küresel rekabet gücüyle hissedarları, iş ortakları ve ülkemiz için katma değer oluşturmaya devam edecektir.” görüşüne yer verildi.

23-24-25-26 Mayıs günleri açık akaryakıt istasyonlarıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir