Akaryakıt

Tüpraş 2019’da 14.4 milyon tonluk satış gerçekleştirdi

tüpraş petrol
AA

2019’un ikinci çeyreğine ilişkin finansal verilerini açıklayan Tüpraş’ın üretim miktarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artarak 6,9 milyon tona ulaştı. Tüpraş, 2019’un ilk yarısında toplam 14.4 milyon tonluk satış gerçekleştirerek Türkiye’nin akaryakıt ihtiyacının karşılanmasına önemli katkı sundu.

Tüpraş, 2019’un ikinci çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Türkiye’nin akaryakıt ihtiyacının karşılanmasında önemli bir sorumluluk üstlenen Tüpraş, geçen yılın aynı dönemine göre satışlarını yüzde 11 oranında artırdı.

26 Şubat’ta Tüpraş İzmit Rafinerisi Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nde başlatılan planlı bakım ve iyileştirme amaçlı çalışmaları planlanandan 14 gün önce, 13 Mayıs’ta tamamlanmış ve üniteler emniyetli bir şekilde tam kapasiteyle üretime başlamıştı. Bu dönemdeki kapsamlı ve uzun süreli bakım çalışmalarına rağmen Tüpraş’ta 2019 yılının ikinci çeyreğinde üretim miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 arttı ve 6,9 milyon ton olarak gerçekleşti.

YILIN İLK ALTI AYINDA 14 MİLYON TONLUK SATIŞ

2019 yılının ikinci çeyreğinde Tüpraş’ın yurt içi satış miktarı 5,5 milyon ton olarak açıklanırken toplam satış miktarı 7,1 milyon tona ulaştı. Altı aylık dönemde toplam satış miktarı ise 14,4 milyon ton olarak gerçekleşti.

Nisan ayına 69,2 $/varil seviyesinden başlayan ham petrol fiyatı, Nisan ve Mayıs aylarında yukarı yönlü bir trend izlese de küresel ekonomideki yavaşlama endişesi ile ikinci çeyrekte
yüzde 4,4 düşüş kaydederek yılın ilk yarısını 66,2 $/varil seviyesinde tamamladı.

TÜPRAŞ NET RAFİNERİ MARJI AKDENİZ MARJININ ÜZERİNDE GERÇEKLEŞTİ

Tüpraş’tan yapılan açıklamada ürün marjlarının zayıf seyretmesi ve daralan ağır-hafif ham petrol fiyat makasının etkisiyle ikinci çeyrekte rafinaj kârlılığının olumsuz yönde etkilendiği belirtildi. Söz konusu dönemde Akdeniz rafineri marjı 2018 yılına göre yüzde 61 gerileyerek 1,7 $/v olarak gerçekleşirken, Tüpraş net rafineri marjı 2,8 $/varil olarak gerçekleşti.

İKİNCİ ÇEYREK SATIŞ HASILATI 24 MİLYAR TL OLDU

Tüpraş tarafından ilan edilen rakamlara göre 2019 yılı ikinci çeyrek satış hasılatı kur etkisiyle yüzde 19 artarak 24,0 milyar TL; 6 aylık dönemde ise 44,7 milyar TL oldu. Vergi Sonrası Kar ise zayıf seyreden rafinaj kârlılığı ve geçen yıla göre artan finansman maliyetlerinin etkisiyle geçen yıla göre yüzde 15 azalarak 870 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Tüpraş’ın ilk altı aylık net kârı ise 495 milyon TL oldu.

Yılın ilk yarısında, rafinaj için toplam 70 milyon $ yatırım harcaması yapan Tüpraş’tan konuyla ilgili yapılan açıklamada “Artan küresel rekabet gücüyle Tüpraş, operasyonel ve finansal hedeflerini gerçekleştirmeye; hissedarları, iş ortakları ve Türkiye için katma değer oluşturmaya devam edecek” ifadeleri kullanıldı.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: #
Son güncelleme: 9:27 8 Ağustos 2019