Akaryakıt

TOTAL ile Antik Kent Smyrna’da öğrencilere tarih ve felsefe atölyesi

AA

Total Oil Türkiye, sosyal sorumluluk projesi kapsamında, İzmir’in antik kenti Symrna’da gerçekleştirdiği etkinliklere devam ediyor. Tarihi kent şimdi de öğrencilere felsefe ve tarih sohbetlerinde ev sahipliği yaptı.

TOTAL Oil Türkiye, kurumsal sosyal sorumluluk anlayışı kapsamında Türkiye’nin tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkmayı hedefliyor. Total Oil Türkiye desteğiyle kazı çalışmaları devam eden Symrna Antik Kenti’nde gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projesi; binlerce yıllık geçmişe sahip bu toprakların değerini yeni kuşaklara aktarmak, onlara tarihi sevdirmek, kültürel mirasımızın korunması ve geleceğe taşınması amacını taşıyor. Proje kapsamında 2018’de başlayan ve bu yıl da devam eden geziler ile farklı yaş gruplarından çocuklar tarih, sanat ve felsefe içerikli atölyelerle antik kenti yakından tanıma fırsatı buluyor. Antik kentte gerçekleşen atölye çalışmasında, İzmir Bayraklı Şehit Uzman Çavuş Ali Akdoğan İlkokulu öğrencileri ağırlandı.

ÖĞRENCİLER FELSEFE OTURUMLARI VE YARATICI DRAMA ATÖLYELERİNDE VAKİT GEÇİRDİ

10-12 yaş arasındaki çocuklarla gerçekleştirilen projede öğrenciler, tarih ve felsefe eğitmenleri ve rehberler eşliğinde, Smyrna Antik Kenti’ni tanıma fırsatı buldu. Öğrenciler, antik kentin tarihine dair felsefe oturumları ve yaratıcı drama atölyeleri eşliğinde keyifli vakit geçirdi. Kökleri çağlar öncesine uzanan şehirde Roma İmparatorluğu, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihinin izleri araştırıldı. Çocuklar, sorgulayıcı bakış açısıyla mitolojik öykülerin derinlerine daldı. Antik kent Smyrna’yı gezmenin yanı sıra, yaratıcı drama atölyeleri ile antik kentin tarihini farklı bir bakış açısıyla ele alan çocuklar, tarih ve felsefe ile dolu bir gün yaşadı.

2018 yılında başlayan ve 2019’da da devam eden Smyrna Antik Kentinde düzenlenen etkinlikler ve çocuk atölyeleri ile farklı yaş ve eğitim gruplarından, öğretim çağındaki 1000’in üzerinde çocuğa ulaşılması hedefleniyor. Smyrna Antik Kenti kazı çalışmaları, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü izniyle, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akın Ersoy başkanlığında yürütülüyor.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir