Akaryakıt

Tora’dan tehlikeli organizmalara karşı önemli uyarı

AA

Tora, motorin içerisinde hasar verici olarak türeyebilen organik kökenli Hidrokarbon Asalağı İstenmeyen Mikroorganizmalar (HAİN) karşı önemli uyarılarda bulundu.

 

 

Sağladığı yüksek çekiş gücü ve fiyat avantajıyla tercih edilen petrol türevi bir hidrokarbon ürünü olan motorinin içerisinde her organik maddede olduğu gibi hasar verici bazı canlıların türeyebildiği belirtildi. Organik kökenli yakıtlar, hortumlar, contalar, o-ringler gibi malzemelerin ana yapı taşı olan hidrokarbonlarla beslenen bu canlıların Hidrokarbon Asalağı İstenmeyen (HAİN) mikroorganizmalar olarak tanımlandığı kaydedildi. Bir mikroskop ile görülebilecek kadar küçük boyutlarda olan HAİN’lerin 12 saat gibi kısa bir sürede birkaç santimetre kalınlığında canlı bir kütle oluşturabilecek bir hızla çoğalabildiğine dikkat işaret edildi.

 

 

Kahvemsi yeşil, siyahımsı ve kızıl kahve renkleriyle ağır ve pis bir koku yayan HAİN’lerin sümüksü şilteler halinde birikip, yakıt tanklarının nefeslikleri ve dolum ağızlarından akış sistemi içine girip, sistemdeki akış hatlarını ve filtreleri tıkayıp, hortumları ve hortum bağlantılarını şişirerek, yakıt ekonomisine olumsuz etki yaptığı belirtildi.

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir