Akaryakıt

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı zorunluluğu kararı

AA

PÜİS’ten yapılan açıklamada, günlük satışı 4 bin litre ve altındaki istasyonlar için tehlikeli madde güvenlik danışmanı zorunluluğu ertelendiği belirtildi.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı zorunluluğunun ertelenmesi konusunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, günlük satış miktarı 4 bin litre ve altındaki istasyonlar için Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı zorunluluğunu bir yıl erteledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın konuya ilişkin PÜİS’e gönderilen yazısında şöyle denildi:

“1. İstasyonda bulunan bilumum akaryakıt çeşitlerinden toplam olarak günlük 4000 litreden az satış yaptığını 6 ayda bir TMGDK’dan alacakları aylara göre satış miktarını da gösteren raporu ilgili Bölge Müdürlüğüne ibraz etmek,
2. İstasyonun yerleşim alanları dışında bulunduğuna veya 300 metre yakınında okul, hastane, AVM vb. sosyal yapılar bulunmadığına dair bir kereye mahsus olmak üzere 31 Ocak 2018 tarihine kadar TMGDK’dan alacakları raporu ilgili Bölge Müdürlüğüne ibraz etmek şartı ile sisteme entegrasyonu sağlamak amacıyla bir sefere mahsus olmak üzere güvenlik danışmanı istihdam etmesi veya TMGDK’dan hizmet alması 31 Aralık 2018 tarihine kadar ötelenmiştir.”Yorumlar

 1. Hadi Gökhan Durmuş dedi ki:

  Yukarıdaki yaklaşım, rakamları tam olmasa doğru bir yaklaşım olarak görünüyor. Bunun ilk etapta sektörü daraltmak gibi bir ilk etkisi olsa da uzun vadede sektörün stabil hale gelmesinde olumlu katkıları vardır. ADR Anlaşmasına göre; Akaryakıt istasyonları TMFB yönünden sadece “alıcı”” sorumluluklarını taşıyor. Tabi; kendi taşımasını yapan ve toptan satış yapan işletmeler hariç. Bu işletmelere Bakanlık tarafından “boşaltan” sorumluluğu otomatik olarak veriliyor.
  Akaryakıt sektöründe yuvarlak olarak 12.500 aktif bayi var. Bu düzenlemeyle 1 yıllığına yaklaşık 4.000 istasyon muafiyet kapsamında kaldı. Bu, sektörde bir daralma olarak algılandı. Ancak, TMGD sayısının azlığı, henüz TMFB almamış işletmelerin de sisteme katılmasıyla daha da hissedilecektir.
  Şu anda TMGD piyasasında sürdürülebilir olmayan fiyatlar konuşulmaktadır. Bir firma danışmanlık için aylık 590 TL+ KDV fiyat vermektedir. Son çıkan duyurular Yönergenin tefsiri niteliğindedir. Buna göre sektördeki gelişmeler ileride TMGDK şirketlerinin iflas edeceği veya yetkilerinin ellerinde alınması sonucu hizmet veremez hale geleceği yönündedir. Bu durum bayileri hizmet alma noktasında olumsuz etkileyecek ve idari yaptırımlarla karşı karşıya bırakacaktır. Bir örnek vermek gerekirse; bir bayi 590 TL fiyattan danışmanlık almaya başladı. TMGDK, çalıştırdığı TMGD’ye belge kiralama yaptığı tespit edildi. Bu şekilde hem TMGD hem de TMGDK’nın belgesi iptal oldu. Bayi danışman bulamadığı her ay için 3.564 TL ceza ödeyecektir. Sadece bir ay bile bu cezayı ödese maliyet aylık 300 TL artıyor. Yani 590+300=890 TL+ KDV’den hizmet almış oluyor. Bayilerin bu durumla karşılaşmamaları adına hizmet alacağı firmayı doğru seçmesi gereklidir.
  Önemli olan sürdürülebilir hizmet almaktır. Ucuz hizmet her zaman sıkıntı yaratır. Nasıl ki ucuz mazot alınca aracınızın enjektörleri arıza yapıyor ve astarı yüzünü geçiyorsa, burada da aynı durumla karşı karşıya olmak an meselesidir.

 2. hadi gokhan durmus dedi ki:

  Akaryakıt Bayileri, sürdürülebilir ve doğru hizmet almayı hedeflemelidirler. Faaliyetlerinin durdurulmaması, olumsuz resmi yaptırımlarla karşı karşıya kalmamaları ve önümüzdeki günlerde TMGD bulmakta zorluk çekmemeleri için TMGDK (Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşu) ararken geniş bir araştırma yapmalıdırlar. Sadece uygun fiyat arayışında olmak biraz önce anlatılan sonuçları doğurabilir. ADRTÜRK, kurucularının ADR eğitmeni olduğu, ilgili birçok meslekten TMGD’lerinin olduğu, geniş bir kadroya sahiptir ve 2013 yılından bu yana önemli şirketlere hizmet vermeye devam etmektedir. “Sürdürülebilir Bütünleşik Hizmet” anlayışıyla hizmetlerine devam etmektedir. İstanbul merkezlidir ve tüm Türkiye’ye hizmet vermeyi hedeflemiştir.

 3. ŞEBNEM ÖZTÜRK dedi ki:

  MERHABALAR

  TIP MERKEZLERİNDE TMGD BULUNDURMA ZORUNLULUĞU İLE İLGİLİ BİR MADDE BULAMADIM ARKADAŞLAR YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir