Akaryakıt

Taşıt Uygunluk Belgesi alınması için süre uzatıldı

enerji
AA

TMKT Genel Müdürlüğü’nden bayi sendikalarına gönderilen duyurularda 31 Aralık 2019 tarihinde sona eren Taşıt Uygunluk Belgesi süresinin 1 Temmuz 2020’ye kadar uzatıldığı belirtildi.

Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü yayınladığı duyuru ile Taşıt Uygunluk Belgesi alınması için bayilere tanınan sürenin uzatıldığını açıkladı.

TMKT Genel Müdürlüğü’nden EPGİS, TABGİS ve PÜİS’e konuyla ilgili gönderilen duyuru metninde şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği üzere, 24.04.2019 tarihli ve 30754 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tehlikeli Maddelerin Karayolu İle Taşınması Hakkındaki Yönetmeliğin ‘Uygunluk Belgesi’ olmadan faaliyette bulunan taşıtlar başlıklı geçici 1. maddesi kapsamında ‘2014 ve öncesi model yılına sahip olup, ülke sınırları içinde veya ADR’ye taraf olmayan ülkelere yapılan tehlikeli madde taşımacılığında kullanılan ve bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte trafik siciline tescilli, Bakanlığın yetkilendirdiği kuruluştan saraçlarına taşıt durum Tespit Belgesi almış ancak, ADR/Taşıt uygunluk Belgesi bulunmayan araçların; muayene, test ve belgelendirilmeleri, bakanlık tarafından yayımlanan mevzuata göre Bakanlık Bakanlığın yetkilendirdiği kurum/kuruluştan, 31/12/2019 tarihine kadar  ADR/Taşıt Uygunluk Belgesi alması zorunludur’ hükmü amirdir.

Ülkemizdeki ekonomik süreç ve sektörden gelen talepler doğrultusunda taşımacılığın olumsuz etkilenmesini önlemek amacıyla söz konusu maddede öngörülen süre 01.07.2020 tarihine kadar uzatılmıştır. İlgililere duyurulur.”

Sendikalardan konuyla ilgili yapılan açıklamada bayilerin 1 Temmuz 2020’den sonra herhangi bir mağduriyet yaşamamaları adına araçları için bir an evvel Taşıt Uygunluk Belgesi almak amacıyla girişimlerde bulunmaları istendi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir