Akaryakıt

TABGİS’ten VERBİS ile ilgili bilgilendirme

AA

TABGİS, bayilerine yönelik Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve VERBİS ile ilgili bilgilendirme mesajı yayımladı.

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası’ndan (TABGİS) yapılan açıklamada bayilere Kişisel Verilerin Korunması konusunda çeşitli bilgiler verildi.

Açıklamada, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 16. Maddesi gereği, kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin, veri işlemeye başlamadan önce kısa adı VERBİS olan Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemine kaydolmaları gerektiği belirtildi.

VERBİS’E KİMLER KAYIT OLMALI?

VERBİS’e kayıt olması gereken gerçek ve tüzel kişiler hakkında bilgi verilen açıklamada “Yıllık çalışan sayısı 50’den çok veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den çok olan veri sorumluları yurtdışında yerleşik tüm veri sorumluları 31 Aralık 2019 tarihine kadar, yıllık çalışan sayısı 50’den az ve yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den az ve ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işleme olan veri sorumluları ise 31 Mart 2020 tarihine kadar VERBİS’e kayıt olmaları gerekiyor” ifadeleri kullanıldı.

KAYIT HER YIL YENİLENMEYECEK

Açıklamada, VERBİS’e ücretsiz olarak www.kvkk.gov.tr adresinden veya e-Devlet üzerinden kayıt olunabileceği kaydedildi. Sisteme bir defa kaydolmanın yeterli olacağı duyurulan açıklamada, sadece kayıtlı bilgilerde değişiklik olduğu takdirde, değişikliğin olduğu tarihten itibaren yedi gün içinde güncellemenin yapılması gerektiğine vurgu yapıldı.

Kayıt yükümlülüğü altında bulunan veri sorumlularının, herhangi bir fiili, teknik ya da hukuki imkansızlık nedeniyle kayıt yükümlülüklerini yerine getirememesi halinde, bu imkansızlığın ortaya çıktığı tarihten itibaren en geç 7 iş günü içerisinde Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na gerekçesini belirtmek şartıyla yazılı olarak başvurarak ek süre talep edebilecekleri de açıklandı. TABGİS’in açıklamasına göre Kurum, bir defaya mahsus olarak 30 günü geçmemek üzere ek süre verebiliyor.

İDARİ PARA CEZASI 1 MİLYONA KADAR ULAŞIYOR

TABGİS, Veri Sorumluları Siciline kayıt ve bildirim yükümlülüğüne aykırı hareket edenlere 20 bin TL’den 1 milyona kadar idari para cezası uygulanacağını da açıkladı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: #
Son güncelleme: 18:00 13 Aralık 2019