Akaryakıt

TABGİS’ten kredi kartıyla yapılan satışlar hakkında açıklama

AA

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası’ndan (TABGİS) akaryakıt sektöründe kredi kartıyla yapılan satışlara ilişkin bir açıklama geldi. Açıklamada kredi kartıyla yapılan satışlarda farklı fiyatlamanın yapılması gerektiği vurgulandı.

Yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:
“Akaryakıt istasyonlarında kredi kartları komisyon oranlarının katlanılamaz derecede artması nedeniyle, bayiler kredi kartı kullanımından doğan yüksek komisyon maliyetlerini karşılayamamaktadır. Bu sorunun çözümlenmesine yönelik önerimizi sektörümüz özelinde kredi kartı kullanımına ilişkin verilerle birlikte kamuoyu nezdinde paylaşarak, hem tüketiciler hem de sektörümüz adına ortak bir fayda sağlayabilmeyi temenni etmekteyiz.
Günümüz itibariyle istasyon satışları içinde kart kullanım oranı yüzde 60 seviyelerine ulaşmış durumdadır. 7 gün 24 saat hizmet veren işyerlerimizin en yüksek gider kalemi kredi kartı komisyonları olmuştur.
Kart kullanımından doğan üye işyerlerinin ödemesi gereken takas komisyon oranları Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından belirlenmektedir. Bir yıl içerisinde kredi kartı takas komisyon oranları yaklaşık olarak yüzde 70 artış göstermiştir.
BKM verilerine göre, akaryakıt istasyonlarında, bu yılın ilk altı aylık döneminde kredi kartıyla satış işlem tutarı yaklaşık 31 Milyar TL olarak gerçekleşmiş olup, yirmi altı sektör içinde kredi kartı kullanımında market ve alışveriş merkezlerinden sonra akaryakıt istasyonları ikinci sırada yer almıştır.
2017 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında, bu yıl istasyonlarda ilk altı aylık dönem için kredi kartı kullanım oranı yüzde 23,68 artmıştır. Kredi kartı kullanımındaki artış bu boyutlardayken bayiler yüksek komisyon maliyetini artık taşıyamaz hale gelmişlerdir.
Kart kullanımıyla akaryakıt alışverişinde dünya uygulamalarına baktığımızda, Batılı ülkelerdeki bir tüketici akaryakıtı kredi kartıyla almak istediğinde, nakit fiyatın üzerine yüzde 2 – 2,8 aralığında değişen oranlarda komisyon giderini ödeyerek alışveriş yapabilmektedir. Nakit ödeme ve kredi kartı ile ödeme bedeli ayrı ayrı pompa üzerinde ilan edilmekte ve tüketici ürünü nasıl alacağına bu fiyatlara göre karar verebilmektedir.
Ülkemizde diğer sektörlerde nakit ve kredi kartı gibi ödeme seçeneklerine göre farklı fiyatlamaya yeterli olabilecek kar marjı mevcut iken, akaryakıt sektöründe böyle bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle, TABGİS olarak önerimiz, kredi kartıyla yapılan satışlarda farklı fiyatlamanın yapılmasıdır.”

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 16:15 14 Kasım 2018