Akaryakıt

TABGİS Yönetim Kurulu Bakan Dönmez’i ziyaret etti

AA

TABGİS Yönetim Kurulu bugün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini iletti. Görüşmeye TABGİS Genel Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, Başkan Vekili Murat Bilgin, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Şüküroğlu, Akın Ketenci, Galip Atar ve Sarper Cengiz katıldı.

Yapılan görüşmeyle ilgili bilgi veren TABGİS Genel Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, akaryakıt bayilerini ilgilendiren ve aciliyetle çözüm beklenilen konuları Bakan Dönmez’e aktardıklarını belirterek, özellikle kredi kartlarıyla yapılan satışlar, elektronik sistemler üzerinden yapılan satışlar, nakliyenin kârın dışında belirlenmesi, kur artışlarından kaynaklı meydana gelen sermaye gereksinimi ve maliyetlerin artmasından doğan sorunlar ile bayilerin kâr erozyonu konularının görüşüldüğünü söyledi.

Zülfikar, “Sayın Bakanın hem sektörü çok iyi tanıması hem de ilettiğimiz sorunlarımıza dair çözüm odaklı ve ilgili yaklaşımı bizleri son derece memnun etti. Kendisine özellikle bayi kârlarının artan maliyetlerimizi ve kur artışından kaynaklı sermaye gereksinimimizi karşılayacak düzeyde olmadığını ilettik. Bu nedenle mesleğin sürdürülebilirliği açısından ciddi bir dönüm noktasından geçtiğimizi, kâr marjlarının çok uzun süredir AB ülkelerinin çok altında seyrettiğini ve bayilerin büyük fedakarlıklar göstererek mesleklerine devam etmeye çalıştıklarını aktardık. TABGİS olarak başta bayilerin kâr erozyonu sorunu olmak üzere sektöre maliyet yükü bindiren kredi kartı satışları, elektronik satışlar, nakliye ücretlerinin 2005’ten önce olduğu gibi yeniden kârın dışında belirlenebilmesi ile eşel mobil sisteminin sektör üzerinde yarattığı yükün kaldırılması konularında yardım beklentisi içinde olduğumuzu ifade ettik, kendisi de ilettiğimiz sorunları hassasiyetle dinleyerek çözüm konusunda ilgileneceklerini ifade ettiler” şeklinde konuştu.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 18:06 28 Ağustos 2018